Salih Kurnaz

Salih Kurnaz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Vefat ettiğinde dokuz hanımı vardı

A+A-

“Dünyadan göçtüğü zaman da dokuz hatunu vardı. ”(Taberi:3/310) “Geri kalan dokuz karısı Resulullah’tan (s. a. v) sonra vefat etmişlerdir. ”(K. Davud:398) “Resulullah vefat ettiğinde hanımlarından dokuzu sağ idi. ”(İbn İshak:361-362)“Kendisi ise onların dokuz tanesinden önce vefat etti. ”(İbn İshak, İbn Hişam:4/400) “Onlar dokuz tanedir: Aişe bt. Ebubekir, Hafsa bt. Ömer, Ümmü Habibe bt. Ebi Süfyan, Ümmü Seleme bt. Ebi Ümeyye, Sevde bt. Zema, Zeyneb bt. Cahş, Meymune bt. Haris, Cüveyriye bt. Haris, Safiye bt. Huyey”(İbn İshak, İbn Hişam:4/395) “Resulullah (s. a. v), vefat ettiğinde dokuz eşi hayattaydı: Sevde, Aişe, Hafsa, Ümmü Habibe, Ümmü Seleme, Zeyneb bt. Çahş, Cuveyriye, Safiyye ve Meymune. ”(R. el-Buti:444)

Hanımları Kureyşten ve dışındandı:“Efendimizin evlendiği 14 evliliğin 7 tanesi Kureyş’ten, 7 tanesi ise Kureyş dışındandır. ”(M. Emin Yıldırım, albüm:128) “Kureyşli olanları altı tanedir:”(İbn İshak, İbn Hişam:4/401)-(K. Davud:398)“Bunlar; Hz. Hatice, Aişe, Hafsa, Ümmü Habibe, Ümmü Seleme, Sevde”(İbn İshak, İbn Hişam:4/401)“Arab ve başkaları yedi tanedir: Zeyneb bt. Cahş, Meymune, Zeyneb bt. Huzeyme, Cuveyriye, Esma bt. Numan el-Kindiye ve Amre bt. Yezid el-Kilabiye. Arabın gayrısından olanlardan biri de; Safiyye bt. Huyey b. Ahtab’dır. Beni Nadir’dendir. ”(İbn İshak, İbn Hişam:4/401-402) “Bunların beşi Arabiye, biri de İsrailiyedir. ”(K. Davud:398)

Kendi kabilesinden ve Ensardan evlenmedi:“Efendimizin kendi kabilesi olan Haşimoğulları, Abdülmuttaliboğulları ve ensardan hiçbir hanımla evlenmemiştir. ”(M. Emin Yıldırım, albüm:128)

İslamın mesajını evlilikler üzerinden de insanlara iletmiştir:“Efendimizin evleneceği hanımların kabilelerinin bu kadar çok çeşitli olması ve kendi kabilesdi ile Ensardan hanımların olmaması, O’nun yaptığı evlilikler üzerinden İslam’ın mesajını insanlara ulaştırma maksadı taşımaktadır. ”(M. Emin Yıldırım, albüm:128)“Efendimizin bu evlilliklerden 32 bacanağı olmuştur. Böyle bir bağın Efendimize sağladığı imkanlar düşünmeğe değerdir. ”(M. Emin Yıldırım, albüm:128)

Habeşistana hicret edenlerden üç hanım almıştır:“Ümmü Seleme, Ümmü Habibe ve Hafsa dışındakiler Habeşistan’a hicret etmediler. Sadece bu üçü hicret etti. ”(İbn İshak:361-362)

Hatice’den ve Mariye’den çocuğu oldu:“Resulullah’ın (s. a. v) sadece Hatice’den çocuğu oldu. ”(İbn İshak:361-362)“Yanında cariye sıfatıyla bulunan Reyhane bt. Amr b. Huzafe’den de çocuğu olmadı. Yanında cariye olarak bulunan Kıbti Mariye’den ise İbrahim dünyaya geldi. Buna göre Resulullah’ın (s. a. v) sadece Hatice ve Mariye’den çocuğu olmuştur. ”(İbn İshak:361-362)“Sadece iki hanımından; Hz. Hatice ve Hz. Mariyeden çocuk sahibi olmuştur. ” (M. Emin Yıldırım, albüm:129)

Her evliliğinde bir hikmet vardır: “Her bir evliğinin bir hikmeti ve sebepleri olmalıdır: fedakarlık eden bazı hanımların ödüllendirilmesi. Evlilik yoluyla akrabalık bağı kurarak bazı fert ve grupları kazanmak, onlarla yakınlık ve dostluk oluşturmak ve bu suretle İslama karşı olan cepheyi zayıflatmak, özel hayatı ve aile ilişkileri başta olmak üzere ümmetin bilmesini istediği hususların eksiksiz zabtedilip başkalarına anlatılmasını, bu amaçla toplumun peygamber hanımlarının bilgilerinden yararlanmalarını sağlamak bunlardan bazılarıdır. ” (Kur’an yolu tefsir, diyanet:4/396)

Bir kısım evliği siyasidir:“Resulü Ekrem’in bazı evlilikleri siyasidir. Bir kabilenin veya kavmin ileri gelenlerinden birinin kızını almakla, o kabilenin kavmin İslam ve Müslümanlara karşı düşmanlıklarını hafifletiyor, dost ise dostluğu daha kuvvetlendiriyordu. Cüveyriye ve Ümmü Habibe ile evlenmelerinde bu hususlar açıkça görülür. ”(S. Suruç:2/214) “Ümmü Habibe ile evlenmesiyle Resulullah ile düşmanlarının başı olan Ebu Süfyan arasında akrabalık doğdu. ”(A. Cevdet Paşa:1/243)

Devamı yarın

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.