Salih Levent Uğurlu

Salih Levent Uğurlu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ver elini dünya şimdi dayanışma zamanı

A+A-

Bu kez adı Corona…

Üçüncü Dünya Savaşı mı çıkacak, sığınmacılar ülkelerimizi istila mı edecek, kim nerede devlet kuracak, hangi topraklarda hangi gruplar hakimiyet kuracak derken insanlığın unuttuğu bir şey vardı: Dayanışmak…

Tıpkı, yine Çin’den başlayarak bütün Avrupa’yı esir alan veba salgının yayıldığı 14. yüzyıl gibi…

O çağ insanlığı nasıl da kendine getirmişti…

Dünyanın herkesi mutlu edecek kadar güzel bir yer olduğunu nasıl da insanlığa hatırlatmıştı.

O yıllarda vebayı konu edinen sanat eserleri din, ırk ve sınıfların ölüm karşısında çaresiz olduğunu bizlere göstermemiş miydi?

Flaman ressam Pieter Bruegel tarafından yapılan “Ölümün Zaferi” tablosu Prado müzesinde selfi çekin diye mi sergileniyordu insanlık için?  “Kara Ölüm”e verilen o zafer ismi ne anlama geliyordu acaba?

Ölen masum insanlar aynı zamanda Avrupa’da hümanizmin meşalesini yakmamış mıydı?

İnsanın değeri ne zaman ortadan kalksa, ne zaman din ve mezhep kavgaları zıvanadan çıksa, ne zaman tok açın halinden anlamamaya başlasa bir musibet dayanır kapımıza… Ve bir ses bütün dünyaya der ki, dayanışın ey insanlar… Bu dünya hepinize yeter.

Birbirine sırtını dönen halklar barışır, dogmatik düşünceler yıkılır, insanın tek başına bir anlam ve değerinin olduğu fark edilir bu ses sayesinde…

Dünya bu senaryoyu çok kez yaşadı. Bu kez adı Corona…

Uzmanlar milyonlarca insanın bu virüsten etkilenebileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Türkiye olarak güzel bir sınav verdik şimdiye kadar. Tam bir kaos oluşacakken bu köşeden birtakım uyarılarda bulunmuştuk. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olması gerekeni yaptı, inisiyatif alarak kamuoyunu adım adım bilgilendirdi. Bilgilendirirken de toplumu doğru bir şekilde yönlendirmiş oldu. Umarım bundan sonraki süreç de doğru bir şekilde yönetilir.  

Şimdi sıra dünyaya doğru mesajı vermede… Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak dünya ülkelerine ciddi bir çağrıda bulunmalıyız. “Corona virüsünden ölen Müslümanların şehit sayılacağını” ilan etmek yerine, bütün insanlığa örnek bir davranış sergileyerek taşın altına elimizi sokmalıyız. Çok basit bir cümle kuracağız bakın: Bu dünya hepimizin.

Din, ırk, mezhep ayırt etmeden insanlık için yeni bir aydınlanma meşalesi yakmak mı bizi dünyada saygın bir hale getirir yoksa bizden olmayana “gavur”, “günahkar” olarak bakmak mı?

Oysa dünyanın bugün ihtiyacı olan şey tam olarak budur. El kadar yavrular sınır kapılarında ölürken, göçmen karşıtı ırkçı yapılar yeniden palazlanırken, Corona musibetini insanlık adına bir fırsata çevirerek, “ver elini dünya” diyerek dostluk meşalesini yakmaktır bize yakışan.

Corona dünyayı kasıp kavururken Asya ile Avrupa arasındaki bu ülkenin insanlık köprüsü olması gerekir.

Dogmatik düşüncelerden, radikal kafalardan ne ülkemize ne de dünyamıza bir hayır geleceğini artık görmeliyiz.

İnsanlığın bugün ihtiyacı olan tek şey dayanışmaktır…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları