Kemal Haluk Cebe

Kemal Haluk Cebe

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

VÜCUTTAKİ İLTİHAPLANMA

A+A-

İnflamasyon, hayatımızın her yönünü kontrol eder. Eğer siz veya tanıdığınız bir kişi süregelen, kronik ağrı, diyabet, kalp rahatsızlığı, inme, ADD/ADHD, periferik nevropati, migren, kanser, tiroid sorunları veya diş hekimlerinden muzdariyse genellikle iltihap ile ilgileniyorsunuz. Enflamasyonun vücudu nasıl etkilediğini ve bunu durdurmak için neler yapabileceğinizi öğrenmek vücudunuzun tam potansiyelini fark etmenin ilk adımıdır.

Doktorlar, yukarıda sözü edilen sorunlardan muzdarip hastalarla karşılaştıklarında, temel nedenlere ulaşmak yerine, hastalarına, ortaya çıkmaya devam eden ve daha da kötüleşen problemleri örtbas etmek için ilaç ilaçları verirler. Daha iyi olabilmek için bedenlerimizdeki iltihaplanmayı ortadan kaldırmamız gerektiği söylendiğinde, hayatımızda hiçbir zaman başka bir ilaç almayacağız.

İnflamasyon, sistemik inflamasyona ilerleyen bir otoimmün reaksiyon ile bağırsağımızda başlar. Bu nedenle, normalde hayvan temelli ürünler, rafine şekerli yemek yemenin neden olduğu asitlik ve "yedekleme" seviyesini azaltmak için yediğimiz gıdaların temiz, sağlıklı ve büyük oranda bitki temelli olmasının ne kadar önemli olduğunu görebiliriz. gıdalar, işlenmiş gıdalar ve buğday (gluten).

Allerjiler, Alzheimer, anemi, astım, otizm, artrit, karpal tünel sendromu, çölyak hastalığı, kron hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, egzama, fibromiyalji, fibroz, safra kesesi hastalığından vücuttaki iltihap oluşumundan kaynaklanan hastalıklar arasında değişen hastalıklar , GÖRH, kalp krizi, böbrek yetmezliği, lupus, multipl skleroz, nöropati, pankreatit, sedef hastalığı, skleroderma, inme ve cerrahi komplikasyonlar.

Enflamasyonun Organınızı Nasıl Etkiler vücuttaki iltihaplanma

GI TRAKT (MİDE, BAĞIRSAKLAR)

Bağırsağınızın geçirgenlik derecesi çeşitli yaşam tarzı faktörlerine bağlıdır. Nispeten günlerce (kaldırılmış kortizol) stres altındaysanız veya tiroid hormon seviyeleri dalgalanırsa, bağırsak astarınız daha geçirgen hale gelir ve bu da toksinler, virüsler, maya, bakteriler ve sindirilmeyen yiyecek parçacıklarına son yemekten daha savunmasız kalmasını sağlar - aksi halde bilinir sızdırmaz bağırsak sendromu (LGS) olarak. LGS ile bu toksinler, mayalar, bakteri ve virüsler, bağırsak içinde hareket ederken kan dolaşımına daha iyi erişebilirler.

Hasar görmüş bir bağırsak astarına sahip olmak zayıf besin ve enzim asimilasyonuna ve sonuç olarak iltihap ile cevap vererek çeşitli hastalıklara neden olur. Kronik immün aracılı inflamasyon bağırsak astarına zarar verir ve Çölyak hastalığı ve Chron hastalığı gibi sorunlara neden olabilir. Sadece bu değil, özofagus ve sindirim sistemi midemizin doğal pH'sı ile karışık olan zayıf besin seçimlerinden dolayı iltihaplandığında, mide ekşimesi veya gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) yaşayabiliriz.

BEYİN

İnflamasyon, fiziksel ve psikolojik belirtilerin ortaya çıkmasına neden olan pro-inflamatuvar sitokinlerin salınmasına neden olur. Aslında, bu pro-inflamatuar sitokinler aslında enerji eksikliği, konsantrasyon zorluğu, uyku hali ve iştah kaybına neden olabilir. Daha da önemlisi, çeşitli çalışmalarda depresyon ile inflamasyon arasındaki bağlantı netleşti. Bir çalışma, majör depresif bozukluğu olan hastaların, depresyon öncesi muadillerine göre pro-inflamatuvar sitokin TNF-alfa düzeylerini önemli ölçüde daha yüksek bulduklarını ortaya koydu.

İnflamatuar sitokinler, nöropati ve multipl sklerozla sonuçlanabilecek myelin kılıfına ve vasküler ve bağ dokulara karşı otoimmün reaksiyonların başlatılmasından da sorumludur. Kronik inflamasyondan kaynaklanan beyin hücrelerinin imhası da Alzheimer hastalığından sorumludur.

Otizm, inflamatuar bazda inflamatuvar sitokinlerin beyinde otoimmün reaksiyonlar oluşturduğu ve sağ yarı küre gelişimini durdurduğu bir merkezdir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.