Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Vurgun bank mı? Tosun Bank mı?

A+A-

Son günlerin gündemden düşmeyen bir konusu da Çiftlik Bank.

Aşağı Çiftlik Bank, yukarı Çiftlik Bank. Nereye çekersen çek eline kalıyor Çiftlik Bank.

Kurucusu 27 yaşında ki Mehmet Aydın adında bir beyefendi. Halk arasındaki ismiyle nam-ı diyer Tosun. Binlerce kişiyi Çiftlik Bank adı altında kurduğu bir organizasyonla dolandırıp daha sonra Uruguay’a kaçan şahıs.

Bu işi öncelikle oyun olarak geliştiriyor 4-5 ay gibi kısa bir süre sonra Bursa İnegöl’de 250 büyükbaş hayvan kapasiteli çiftliği açıyor. Her ne kadar oyun olarak başlasa da sonrasında gösterilen talep üzerine hatırı sayılır karlar elde etmeye başlıyor.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) raporuna göre Çiftlik Bank sistemiyle 77 bin 843 kişiden 511 milyon TL para toplandı. Yine rapora göre 62 bin 877 kişiye 393.3 milyon TL ödeme yapıldı. Kalan 113.4 milyon liranın ise Kıbrıs'a ve Çitlik Bank CEO’su Mehmet Aydın ile eşinin hesabına aktarıldı. Anlayacağınız büyük vurgun yapıldı ortaya çıkmaz sanıldı.

Tosun bu olayın ortaya çıkması üzerine hemen apar topar Uruguay’a kaçıyor kaçtığı da daha sonra internetten paylaştığı videolarla ortaya çıkıyor. Orada en zenginlerin oturduğu bir sitede evi satın alıyor. Adresini tespit edildiğini anladığı an yakalanmamak için yine kayıplara karışıyor.

Bu vurgunda liste başı Mehmet Aydın, ondan sonra gelen isim ise kardeşi Fatih Aydın onun da abisinin yanında olduğu düşünülüyor. Sonrasında teknik ekipten, bütün bu vurgunun yazılımlarını yapan ve işleten sistemin beyni Cudi Cumhur Yurdakul var nerede olduğu ise bilinmiyor ve son isimde Osman Naim Kaya, Mehmet Aydın’nın Uruguay’daki bütün bağlantılarını organize eden kişi ve Mehmet Aydın’ın paraları onun üzerinden kaçırdığı düşünülüyor bu isim şu anda Uruguay’da tutuklu.

Binlerce kişinin parasını kaptırdığı çiftlik Bank’a para yatıranlar arasında milletvekili, polis, askerin de olduğu fakat en çok emeklilerin para yatırdığı ortaya çıkmıştır.

Ülkemizde dönem dönem yaşanan bu tür vurgunlardan en büyük zararı vatandaş görmüştür. İnanıp, güvendikleri, kar vaat eden kuruluşa yaptıkları yatırımların uçup gitmesi hem maddi, hem manevi olarak yatırımcıları çok zorda bırakmıştır.

Son olarak Çiftlik Bank’ın satılacağı elde edilen gelirinde mağdur olan vatandaşlara verileceği belirtildi. Bu sürecin ne kadar zaman alacağı şimdilik bilinmez ama vatandaşların zararlarını karşılamasa bile bir nevi teselli olacaktır.

Bu tür olayları geçmişte de çok yaşadığımızdan bizler de vatandaş olarak artık bu tür insanlara kanmamayı öğrenmeliyiz. Yatırımlarımızı başka ellerle değil, kendi ellerimizle yapmalıyız. İnsanın en güveneceği kişi yine kendisidir.

Mehmet Aydın’ın en yakın zamanda yakalanıp, cezasını çekmesini, bu tür vurgunları yapanların ülkeden kaçıp onca insanı mağdur edip, yurt dışında sefa alemleri içerisinde yaşamasını şiddetle kınıyorum. Devletimizde bu vurguncunun en yakın zamanda yakalanması için elinden geleni yapacaktır ki eninde sonunda bu adam yakalanıp, layık olduğu cezayı çekecektir.

Bu tür insanlara kanmayın. Kendi aklınız her zaman en doğrusunu size söyleyecektir. Lütfen artık uyanın ne olur böyle yüksek kazanç vaadiyle sizlere yaklaşan insanlara karşı mutlaka ama mutlaka bir tereddütle ve şüpheyle yaklaşmayı unutmayın.

Herkese güzel hafta sonları dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.