Arzu Candevir

Arzu Candevir

Yazarın Tüm Yazıları >

Yaratılanı sevmek

A+A-

Kendimi bildim bileli etrafımdaki herkes hayvan sever. Kimi evinde, kimi bahçesinde köpek, kedi bakıyor.… Birçoğu da sokaktaki canları periyodik olarak besler. Hayvan sever dendiğinde ilk akla gelen agresif tavırlı olduklarına inanılan insanlardır. Toplum olarak kendi haklarımızı aramaktan çoğu zaman acizken, bir insanın bir hayvanı savunması tuhaf karşılanıyor. Hayvanlara yapılan işkenceler, atılan dayaklar, tecavüzler, öldürmeler söz konusu olunca sesler daha da yükselebiliyor. O an dilsiz bir hayvanın dili olmak çok farklı. Dünya dursun, dünya duysun istiyorsunuz. Bunları yapan insanlarla aynı dünyada yaşamayı bile reddediyorsunuz. Bu hepimizin hem dini, hemde vicdani yönlerini sarsıyor. Oysa hayvan sevmek aynı Yunus EMRE’nin de dediği gibi “Yaratılanı severim, yaratandan ötürü”. Yani Rabbim yaratmaya değer gördüyse bize sadece sevmek, korumak, kollamak düşer.

arzu-candevir.jpg

Kuran’da Allah sevmediklerini şöyle buyurmuş;

“Allah zalimleri sevmez.” (Al-imran:97/54, 140; Şura:62/40)

“Allah saldırganları sevmez.” (Bakara: 92/190)

Birazda Peygamber /s.a.v.) efendimizin hayatında hayvanlarla ilgili yaşanmışlıklarına bakalım;

"Bir gün Peygamber Efendimiz, çölde susuz kalan bir köpeğe kuyudan ayakkabısına su doldurup içiren bir adamın Allah'ın rızasını kazandığını ve günahlarının bağışlandığını anlatmıştı. Ashab-ı Kiram, 'Ey Allah'ın Resulü! Hayvanlara yaptığımız iyilikler için de mi sevap var?' diye sorunca Peygamberimiz şöyle buyurmuştu: Her canlıya yapılan iyilikte sevap vardır." 

" Başka bir günde ise Peygamberimiz, bir kediye kızıp onu hapseden ve açlıktan ölmesine göz yuman bir kadının Allah'ın azabını hak ettiğini anlatmıştı. Zavallı hayvana yaşama hakkı tanımayan merhametsiz kadının, Cenab-ı Hakk'ın gazabına uğrayacağını ifade etmişti."

Ve;

Resul-i Ekrem bir hadisinde bize: Hiçbir kimse yoktur ki bir serçeyi yahut ondan daha büyük bir canlıyı haksız yere öldürsün de Yüce Allah ona bunun hesabını sormasın!"

Bunlar sadece bir kaçı. Sevmek zorunda da değiliz belki, ama vicdansız ve acımasız zorunda değiliz.

Hayvanlarda aynı bizler gibi dünya varlıklarındandır. Onların temel haklarını unutmayalım. Kış aylarının geldiği şu günlerde onlar için elimizden ne geliyorsa yapalım. İki masum gözün umudu olmaktan vazgeçmeyelim.

Son olarak;

Goethe; “Bir semtin sokak hayvanları sizden kaçmıyorsa orada yaşayın; çünkü komşularınız güzel insanlardır” demiş.

Dünya üzerindeki her birey dilerim o sessiz canların duasını alır.

Bol patili günlerde sevgiyle kalın, hoşçakalın.. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.