Uğur Böceği

Uğur Böceği

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yaşa Mustafa Kemal Paşa; Yaşa

A+A-

Bir milletin şahlanışıdır; Cumhuriyet. Bir milletin varoluş savaşıdır. Bir milletin her şeye rağmen bende varım; deyişidir. Cumhuriyeti biz kolay kazanmadık.

Çanakkale savaşı, Kurtuluş savaşıyla dünya tarihine damga vuruşun, muhteşem dirilişin yeniden doğuşun, varoluşun savaşıdır; bu.

Türk Milleti asla yıllar içinde boyunduruk altına girmemiştir. Tam bitti derken, yeniden doğabilen dünyadaki tek millet biziz. Çünkü biz Türk Milletiyiz.

Yıllar yılı birçok oyunla bizi yok etmeye çalışanlar. Milletimizin yeniden varoluşunu her zaman hayranlıkla izlemişlerdir. Haçlı seferleri ile başlayan ve zaman içerisinde şekil değiştirerek, bize karşı birçok alanda farklı şekillerde önümüze engeller koymuşlardır.

Sağ - Sol çatışması, Alevi - Sünni çatışması. Türk – Kürt çatışması şekline dönüştürülmüştür. Hâlbuki biz birlikte güçlüyüz. Çünkü Kurtuluş savaşında, Çanakkale savaşında halkımız bir olmuştur. Kurşunlara ölüm korkusu bile olmadan, düşmanı yurttan atmak için canını bile vermekten çekinmeyen bir ecdadın torunlarıyız.

Çünkü biz Türk Milletiyiz.

Son günlerde ‘‘Andımız’’ tartışması maalesef bizleri çok üzüyor. Çünkü Türküm demek; Türkiye Cumhuriyetinin bir ferdi olmaktan geçiyor. Bu konuda ulu önderimiz M. Kemal Atatürk’ün söylediği bir söze dikkat çekmek istiyorum.

‘‘Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına TÜRK MİLLETİ’’ denir.

İşte olaya bu pencereden baktığımızda, hiçbir insanı etnik kökeni veya başka bir unsurlarla ayırmayan bu söylemin içinde bu ülkede yaşayan bütün insanları aynı çatı altında topluyor.

Bugün Amerika’da etnik kökene göre baktığımızda Kızılderililerden başka has Amerikalı yokken, Amerika’daki herkes biz Amerikalıyız diyor. Etnik kökeninde farklılığımız Amerika kadar karmaşık olmayan yapımız var. Hatta farklı etnik kökenler arasında akrabalık bağları ile güçlenerek girift bir biçimde iç içe girmişiz.

Terör örgütlerinin özellikle dış güçlerin bizi ayrıştırmak için yıllardır uğraştıkları her şeye dur demek için el ele olmamız lazım.

Türk Milletimize Cumhuriyetimizin 95. Yılı anısına yazdığım, Cumhuriyet şiirimi armağan ediyorum.

Cumhuriyetim

Elimizde Türk bayrağı

Kalbimizde İslâm’ın sancağı

Hakkın yolunda giden, halkımın yok duracağı

Türkü, Kürdü, Çerkez’i Laz’ı

Daha nicesi milletimizin olmazsa, olmazı

Türkiye Cumhuriyeti Milletimizin alın yazısı

Kurtuluş savaşında, Çanakkale savaşında

Ne destanlar yazdık

Nice destanları da yazarız

Bizi ayırmaya çalışanın aklını alırız

Cumhuriyetimizi halkımızla kurdu

Mustafa Kemal paşa

Nice Mutlu yıllara Cumhuriyetim

Sonsuza dek yaşa

Cumhuriyet Bayramımızın 95. Yılı Kutlu Olsun

‘‘NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE’’

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.