Bahattin Demiray

Bahattin Demiray

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yaşamımızda demir

A+A-

Et ve et türevleri, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, pekmez ve kuru meyveler ve tahıllar hayvansal veya bitkisel kaynaklı besinleri içeren yiyeceklerle demir alınır. Yemek de çay içilmesi de demirin emilimini azalttığından, açık olarak içilmelidir. Vücut hücreleri için gerekli bir mineral olan demirin ana fonksiyonu, kandaki hemoglobin ve kaslardaki miyoglobinin bir parçası olarak oksijeni taşımasıdır.

Gebelik ile kadınların adet dönemlerinde ve kan kaybı ile demir bakımından yetersiz besinlerle beslenme ile eksiliği görülür. Eksikliği sonucu sürekli baş dönmesi ve sersemlik hissi, halsizlik, enerji eksikliği, yorgunluk hali, ağız içinde yaralar dilde ağrı ve kızarıklık, kırılgan, beyazlaşan ve deformasyona uğrayan tırnaklar nefes darlığı, kırılgan ve sağlıksız soluk saçlar, iştah kaybı, güçsüz bağışıklık sistemi, nefes darlığı, uyku bozuklukları karın ağrıları çarpıntı ve baş dönmesi başlıca belirtileridir. Kırmızı kan hücrelerinde yeterli miktarda demir bulunmadığında “demir eksikliği anemisi” ortaya çıkar. Barsak parazitleri besinlerle alınan demire ortak olur. Anemik olan kişilerde kanda hemoglobin düzeyi düşer ve kırmızı kan hücrelerinin sayısı azalır. Yetersiz tüketen okul çocuklarının sık hastalandığı, okula devam edemediği, öğrenme, algılama ve dikkatlerinin azaldığı ve okul da başarıları da düşmektedir. Çocuklarda fazla alınması halinde mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, zayıf veya hızlı nabız, kabızlık, uyuşukluk, düşük kan basıncı, ateş, nefes darlığı belirtileriyle zehirlenmeye yol açabilir. 7-12 ay arası bebeklerde 11 mg, 1-3 yaş arası çocuklar 7 mg, 4-8 yaş arası çocuklar 10 mg, 9-13 yaş arası çocuklar 8 mg, 14-18 yaş arası erkek çocuklar 11 mg, 14-18 yaş arası kız çocuklar 15 mg, 19-50 yaş arası kadınlar 18 mg, 19-50 yaş arası erkekler 8 mg, 51 yaş üstü erkek ve kadınlar 8 mg, Hamilelik döneminde 27 mg, Emzirme döneminde 9-10 mg demir tüketimine ihtiyacı vardır.

Kuran’da inzal” fiili Dünya dışından yapılan indirme ve gelişleri ifade eder. Bilim adamları da sistemimize yüksek ısılı yıldızlardan geldiğini bildirmişlerdir. Demir 26 protonuyla 26 atom numaralı kristal yapısı kübiktir. Hadid suresi başından sonuna kadar Allah 26 defa geçtiği ve Hadid (Demir) in sayısal değeri Ha=8; Da,=4, Ye=10,Da=26 dır. Surede de 25’nci ayettir. Besmele ile birlikte sayısı26 olur.

Yüce kitabımızda; “(57)-25. And olsun biz peygamberlerimizi açık delillerle gönderdik ve insanların adaleti yerine getirmeleri için beraberlerinde kitabı ve ölçüyü (mizanı) teraziyi indirdik. Biz demiri de indirdik ki onda büyük bir kuvvet ve insanlar için faydalar vardır. Bu, Allah'ın dinine ve peygamberlerine görmeden yardım edenleri belirlemesi içindir. Şüphesiz Allah kuvvetlidir, daima üstündür” bildirilmektedir.

Dünyaya imtihan ve ilahi rızayı kazanmak için, gönderilen insan, bireysel ve toplumsal hayata ilahi hükümleri, adalet ve itidali hakim kılma için; 1- Allah'ın yarattıkları üzerindeki hakları, 2-Nefsinin insan üzerindeki hakları 3-Zülüm edenlere karşı birlikte hareket etme zulmü ortadan kaldırma 4-Muamelatta insanların birbirleri üzerindeki haklarını ortaya koyup, bunları hakkıyla uygulama; sonucunda, toplumda zulmü ortadan kaldırma, sosyal hayatı düzenleme, ilahi adalet de, hak, hukuk, düşünce, dini, kültürel, ahlâkî, ekonomik vs ve münasebetlerde mükemmel bir olgunluğa ulaşmayı sağlamaktır.

Yüce Allah’a ve gönderdiği kitaba ve Peygamberlerinin yaşamları ile anlattıklarına inananlar;

1) Hakk'ın ve batılın ne olduğu ayet ve delillerle ile akide, ahlâk, beşerî münasebetler konusunda doğru ve yanlış yolun anlaşılması gerçekleridir. 

2) İhtiyacı olan ve hidayet yolunu bulabilmesi için gönderilen ilahi kitaba sarılma.

3) Dünyada yaptığı amellerin hak ve bâtılın arasındaki, düşünce ile ahlâk ve edep alanında ifrat-tefritten uzak olarak (orta yol) sonucu ahrette terazide kişinin lehine tercihler fert ve toplumlar arasında, ruhsal, ahlâkî ve maddî refah bakımından çelişkilerin değil, uyumunun sağlanmasıdır.

İğneden ipliğe sanat, savaş silahları, ulaşım vasıtaları, binalar, sanayi ve hizmet alanlarında, yapılacak yiyecek, giyecek her türlü araç gereç de demirle yapılır. İnsanlığa hizmeti, altından çok fazladır

Müslüman devletler, ilahi emirleri ve mizanı düşünmeyip adaleti saptırır, dengeyi bozar, yumuşak döşeklerde rahata, cehalete ve tembellik vurdumduymazlığa, çalıp çırpma, oyuna eğlenceye, yoksulu, öküzü, darda kalana yardım etmezse, demirin gücü dünyada İslam olmayanların kötülerin eline geçer ve zülüm ortaya çıkar, hac suresinde ( 21- Bir de bunlara demirden kamçılar vardır. 22- Uğradıkları gamdan (dolayı) oradan ne zaman çıkmak isteseler, her defasında oraya geri çevrilirler: "Yakıcı azabı tadın" denir.) Ahrette ise zülüm edenler ile onların yaptıklarına duyarsız olanların demir kamçılarla cezalandırılacağı bildirmektedir.

Demirdeki kuvvet ve şiddet de yaratıkları layık olmayan fiillerden zorla menetme vasıtasıdır. İnsanların, ya dostları ya da düşmanlarla olur. Dostlarla kanun, adalet eşitlik esası ile muamele için, mizândaki teraziyi lehine çevirmesi için amellerini artırma uğraşı ile mümkün olur. Düşmanlarıyla muamele de kılıç ve demir iledir.

Üstünlüğü kendi yüceliğine tahsis eden Allah her türlü noksanlıklardan münezzehtir. İnsanlar da O'nun lütuf ve keremiyle zenginleşmişlerdir. Havanın nefeslerini bolca yaratmıştır, her insan ise onun rızasını kazanmaya muhtaçtır.

Mal cimrilerde, silah korkaklarda, karar da zayıflarda olursa, işler bozulur. Hz. Ebu Bekir r.a. selam ve duayla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.