Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yaşasın cumhuriyet

A+A-

Bu pazar ulusumuz ve milletimiz için çok önemli bir gün. Çünkü bu pazar en güzel bayram olan “Cumhuriyet Bayramı”nı kutlayacağız.

Cumhuriyet Bayramı her yıl 29 Ekim'de ulusça bir coşkuyla kıvançla kutladığımız milli gündür. Bu günde yurdumuzun hemen her yerinde ve okullarımızda törenler düzenlenir, konuşmalar yapılır, şiirler okunur ve şölenler düzenlenir.

29 Ekim 1923'te Cumhuriyet kurulmuş ve insanlar Cumhuriyetle birlikte özgürlük ve eşitlik gibi unsurlara kavuşmuştur. Cumhuriyet halkı yönetme şeklidir ve cumhuriyet yönetiminde egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir. Zaten ulu önder Atatürk'ün de dediği gibi: “Türk ulusunun yaradılışına ve yaşantısına en uygun olan yönetim şekli Cumhuriyettir.”

Bağımsızlık, özgürlük ve eşitlik Türk ulusunun önem verdiği unsurlar olduğu için, Türk ulusu ancak Cumhuriyet ile yönetilebilir. Cumhuriyete kavuşmamız tabii ki hiç kolay olmamıştır. Çünkü atalarımız uzun yıllar bu uğurda savaşıp, kanlarını ve canlarını vermişlerdir.

Vatanın her tarafı düşmanla çevrilmiş, bütün yaşam haklarımız elimizden alınmış, ülkemizde ki yönetim işgalci kuvvetler ne isterse onu yapar duruma gelmiş, ne ülkede de ne de ülke yönetiminde huzur kalmamış durumda iken Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve kahraman Türk halkı özgürlüğünü ve ülkesini geri kazanmak adına ulusal direnişi başlatmış tek yürek, tek bilek olarak ulusun kurtulması için vatan için canını gözünü kırpmadan feda etmiştir.

Onlar bu uğurda korkusuzca savaşıp, canını feda etmekten kaçınmamış ve bu büyük mücadele sonucunda bizlere rahat, huzurlu ve mutlu bir ülke bırakmışlardır. Biz Cumhuriyetle huzura, rahata ve mutlu bir yaşama kavuştuk. Bu yüzden atalarımızın bizlere bıraktığı Cumhuriyetin anlam ve önemini kavramak için her yıl 29 Ekim'de kıvançla bu milli bayramı kutlamaktayız.

Bu yıl Cumhuriyetimizin 94. Yıldönümüdür.  Ülkemiz tam doksandört yıldır bu yönetim şekli ile idare edilmektedir. Ve Türk halkı olarak bu yönetim şeklini benimsemiş ve özümsemiş durumdayız.  Yaşantımızda ki birçok kolaylığı da Cumhuriyet rejimine borçluyuz. Eğer ki Cumhuriyet değil de, başka bir yönetim şekli ile yönetilseydik bugün belki de şimdiki huzurumuz olmayacaktı. Bu açıdan Cumhuriyeti ilan eden başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu uğurda hakkın rahmetine kavuşmuş bütün kahramanlarımıza minnet ve şükranlarımızı sunarım.

Herkese güzel günler dilerim…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.