Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yavaş mı? İmamoğlu mu?

A+A-

31 Mart seçimlerinin ardından halk kendi seçtiği belediye başkanını bir nebze olsun tanıma fırsatı oldu. Bu süreç zarfında Ankaralılar Mansur Yavaş’ı, İstanbullular Ekrem İmamoğlu’nu azda olsa ölçtü biçti ve tarttı.

Peki sokağın nabzı ne? Seçmen seçtikleri belediye başkanları hakkında neler düşünüyor? İşte tüm bu soruların cevabı yazımın kelimelerinde gizli...

İstanbullu ve Ankaralı seçmen belediye başkanlarını seçti. Ankaralı seçmenden başlayacak olursak Başkan Mansur Yavaş’tan gayet memnunlar. Başkan Yavaş bir kaç olayla gündeme gelse de Ankaralılar ondan şüphesiz memnun. Özellikle yaptığı icraatlarla Ankaralının yüzünü güldüren Yavaş medyada siyasi tartışmalara pek girmiyor. İlk başlarda gereksiz tartışmaların içine itilse de Başkan Yavaş bu durumu büyük bir tecrübeyle elinin tersiyle iterek doğru bildiği yoldan gitti. Şimdi sadece kamuoyunda yaptıklarıyla, projeleriyle ve hizmetleriyle adını duyuruyor. Bu durumda ise biz Ankaralılara sadece tebrik etmek düşüyor.

Gelelim İstanbul’a... İstanbul’da durum Ankara gibi değil karışık... Başta Ekrem İmamoğlu olmak üzere İstanbul’un üzerinde siyasi kaygılar var. Bu durumda bana soracak olursanız Sayın İmamoğlu’nun hataları çok. İmamoğlu Kanal İstanbul projesi başta olmak üzere birçok konuda kamuoyuyla çok yüz göz oldu olmaya da devam ediyor. Nedeni ise bir belediye başkanı olarak hem de metropol bir şehrin başkanı olarak iktidara hükümete muhalefet olmak yerine akışına bırakıp İstanbul için bir şeyler yapmalı.

Yani gerçekleştirdiği her ziyaretin ardından çıkıp siyasi demeçler vermemeli. İstanbul’a neler yapacağını anlatmalı. Hem egomuz yok tüm partilere eşit mesafedeyiz diyorsun hem de çıkıp siyasi propaganda yapıyorsun. Sen 16 milyonun başkanısın. İstanbul’a yapılacak hizmetlerle ilgili vatandaşları bilgilendirmelisin. Yok o böyle yok bu böyle deyip siyaset kanadına etki etmemen lazım. Demem o ki İmamoğlu, Sayın Yavaş gibi elini ayağını siyasi kanattan çekip hizmete yönelmeli. Yoksa bizim ülkemizde laf söz bitmez bunun için az laf çok iş gerekmeli... Kalın sağlıcakla...

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları