Dilek Özder

Dilek Özder

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yemek beklesin, bir kahveye ne dersiniz?

A+A-

İnsan hayatının öncelikleri var, yeme, içme, ısınma, giyinme barınma gibi. Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi piramidi gibi yükseliyor tüm ihtiyaçlar. Sıralamaya bakıyorum bakıyorum dinlenme ihtiyacı yok bu piramitte sanki. Her ne kadar fizyolojik ihtiyaçlar içinde yer alıyor belki ama (!) Bence dinlenme, (şu an ki ruh halimle) en temel ihtiyaçlardan biri olmalı ve ayrı bir yerde yerini bulmalıydı bu piramitte.

Bugün pazar ne güzel (!) diyorsun ki yaşasın evdeyim dinleneceğim yarına dinamik olmalıyım ama unuttuğum bir şey var ev işleri. Sahi ev işleri İŞ sınıfına neden girmiyor ki? Ben fazla mesai almak istiyorum. Evi sil süpür çamaşır bulaşık yıka, ütü yap oğlunun yarın sınavı var ona yardımcı ol yazı yazmam lazım yayınlanacak yarın. Yazdın mı? diye baskı var gazeteden :)) ya yemek ne olacak?

İşte hayatın bir gününe dair kısacık bir kesit en basitinden…

Eğer her şeyden sürekli yakınan Ve şikâyet eden, iş yapmayı zulüm gibi gören, yaşamın yatarak, TV seyrederek.

Dışarıda gezerek, internette sörf yaparak geçirilmesi gerektiğini yaşamak addediyorsanız eğer Ve bol para sahibi olunca mutlu olunduğu fikrinde olanlar varsa içinizde yanlış yoldasınız hemen dönün bence, çünkü bu tarz düşüncede olursanız bu döngüde her zaman mutsuz olan siz olursunuz unutmayın... Karşıdan bakıp seyrettiğimiz başkalarına ait hayatların bizde algılattığı çok güzel yaşamlar olduğu fikri, içinde yaşamadan asla gerçekliğini bilemeyeceğimiz bir durum.

Her yaşamın kendine göre zorlukları var, asıl olan zorluklar içinde çözüm yolları yaratıp hayati kolaylaştırarak zevkli hale getirmek...

Başkalarına bakıp hayıflanmak yerine içinde bulunduğun yaşamın sana sunduklarıyla neler başarabilirsin, nereye kadar kendine değer katar Ve geliştirirsin bunun çabasında olmak asıl mesele...

Hayatımızı nasıl kolaylaştırmalı peki?

Plan yapmanın en yegâne kolaylaştırıcı olduğu inancındayım. İşte tam da bu sebepten, hayatımı planlıyor, kolaylaştırıyor ve böylece dinlenmeye daha çok zaman ayırma şansı yakalıyorum.

Yarın ne yapmalıyım? diye soruyorum kendime en başta; Sabah erken kalkmalıyım, uyumak ta istiyorum o zaman akşamdan evimle ilgili işlerimi halledeyim sabah temiz bir eve uyanmak kadar güzel motive edici mutluluk verici bir şey olabilir mi? Pazar sabahları için, sabah bir saat daha uyuma şansım doğdu, sonra güzel bir kahvaltı, kahveyle perçinlenmiş. TV. seyredebilirim yada sosyal medyada dolanabilirim bir yandan da çamaşır yıkana dursun otomatik çamaşır makinesini 1906 yılında icat eden Alva John Fisher, sonsuz teşekkür yani, bize yardım etmiş oldu minnettarız.

Biz konumuza dönelim en iyisi makine durana kadar dinleniyorum daha sonra oğlumla ders çalışma kısmına geçer ara verdiğimde sizlerle buluşup yazıma başlarım aslında yazı yazmak bile dinlenme benim için çünkü zevk alıyorum… Ben buradan şunu çıkartıyorum keyif alarak zevkle yaptığımız her iş kolay, sevmediğimiz her iş zor geliyor insana... O zaman yapmamız gereken sevmediğimizi düşündüğümüz keyif almadığımız işleri nasıl kendimiz için sevilir hale getiririz bu kısmı düzeltmek.

Herkes kendince buna bir çözüm bulabilir mesela benim kardeşim bulaşık makinesini boşaltırken illa beni arıyor benle konuşurken yaptığı işin çok daha kolay olduğunu ve çabuk bittiğini söylüyor. Bakıyorsun bir çok kişi de müzik açarak işini kolaylaştırıyor ya da zevkli hale getiriyor. İşyerinde de durum aynı eğer ağır bir iş varsa bazıları hayal dünyasında bir şeyler düşünüp işini kolaylaştıracak çözümler bulup uyguluyor.

Demek ki iş kolaylaştırmak ve yaptığın işten zevk almak beyinde bitiyor yani mutlaka her şeyde bir motivasyona ihtiyaç duyuluyor... Ancak İnsanoğlu yaradılış olarak nasıl bir birinden farklıysa motivasyonları da farklı oluyor. O yüzden çoğu zaman kendi motivasyonunuzu kendinizin sağlaması gerekiyor sevdiğiniz şeyleri ve sevmediğiniz şeyleri mutlaka not edin ve göreceksiniz ki sizi motive edecek olan ayrıntıyı farkında olmadan yakalayacaksınız aldığınız notların içinde.

Tabi bu planlama ve motivasyon akabinde zamanı iyi yönetmeyi getiriyor böylece dinlenmek için vaktiniz oluşuyor kendiliğinden. Hem iş yaparken çok yorulmamış oluyor, hem de dinlenmek için bol vaktiniz.

Maslow dinlenmeyi ihtiyaçlar hiyerarşisinde ayrı bir sınıfa koymamış belki ama biz kendimiz dinlenmeye o piramitte bugün itibariyle yer açtık. Ve ne güzel dinleniyoruz bakın hep birlikte.

Haydi siz kahvenizi alın oturun yazımı okuyun ben yemek pişireyim… Bu arada yemekte ne istersiniz? :) Sevgiyle ve hep mutlu kalın...

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları