İhsan Akça

İhsan Akça

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni eğitim yılında başarılar

A+A-

Bu yıl 17 Eylül 2018 Pazartesi günü yeni öğretim yılı resmen başlamış oluyor her yıl olduğu gibi bu yılda Eğitim ordusunun bütün elemanlarına ve onların var olma sebebi olan öğrencilerinize sağlık ve sıhhat içinde başarılı bir eğitim, öğretim yılı geçirmeleri dileğiyle bu çatı altındaki herkese saygılarımı sunarım. Bu öğretim yılı geçtiğimiz yıllara göre daha çok önem arz etmektedir. Çünkü Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk uygulama yılıdır. Her bakanlıkta olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığında da başta Sayın Bakanımız Ziya Selçuk olmak üzere bir çok yenilikler yapılmış, işlerin daha verimli, daha hedefine çabuk ulaşılabilecek şekilde kararlar alınmaya başlamıştır. Sayın bakan eğitimin içinden gelen hem Devlet okullarının hem de özel sektör okullarının ne yaptığını ne yapması gerektiğini bilen hep arzu ettiğimiz vasıflara sahip bir eğitimcidir.

Sayın bakana yapması gereken temel hedeflerde alacağı kararlara sahip çıkmak kararların uygulama safhasında yardımcı olmak bütün eğitim camiasının görevi olmalıdır. Hep eleştiren, tenkit eden değil, doğruda birleşen iyi kararlarda görülen eksikler olursa yol gösteren, tamamlayıcı olan vasıfları kullanılmasının iyi olacağı işlerin daha güzel daha verimli olmasını sağlaması bakımından çok önemlidir. Hele bu talepleri de siyasi görüşler değil Milli Eğitimin genel ve özel amaçlarına daha uygun görüşlerin dile getirilmesi milletimiz için daha faydalı olacaktır. Artık dış ülkelerden kopyacılık yapmayalım, kendi milletimizin çocuklarına ve gençlerine en uygun metotlarla başarıya ulaşmaya çalışalım.

İlimiz Kırıkkale’de İl Milli Eğitim Müdürlüğünün başlatmış olduğu “Eğitimde yeni vizyon Kırıkkale” projesi hazırlanmış uygulanmaya başlanmıştır. İlimizde Eğitim kalitesini artırmak amacıyla “Eğitimde yeni vizyon Kırıkkale” adı altındaki projeye sahip çıkma zamanıdır. Bu proje kapsamında yıl boyunca 22 alanda Eğitimde ki sonuçlar tesbit edilip, çalışmalar ona göre planlanarak Eğitim seviyesinin artırılması sağlanacaktır, bu projelere ilimizdeki bütün Eğitim ordusunun sahip çıkması çok önemlidir. Başarıya ancak birlikte hareket etmekle ulaşılır Milli Eğitim Müdürlüğünün Eğitim yöneticilerini buluşturarak alacağı kararları paylaşması çok önemli bir uygulamadır. Bu uygulamaya Sayın Valimizde destek olması bu sunumlarda ilimizin yöneticilerinin de bulunması projenin amacının paylaşılması ilimiz için el ele verilmesi çok önemlidir. Çünkü bu gibi kararlar benimsenirse uygulama aşamasında çıkacak zorluklar çabuk önlenir.

Eğitimde hiçbir ferdin kaybedilmemesi için ezberin bozulması gereklidir öğretmenlere seslenerek sadece sınıfa girip çıkmak ders anlatmakla öğretmenlik bitmiş olmaz, öğretmen öğrencisinin kalbine girebilmeli, öğrencisinin her yönüyle ilgilenmeli öğrenci öğretmen ilişkilerini çok sıcak tutabilmeli o zaman öğrencilerimizin öğretmenini sevmesi okuluna bağlanması sağlanır ki işte başarının anahtarı budur. Bütün yurdumuzda olduğu gibi ilimiz Kırıkkale de ki Eğitim ordusunun saygı değer elemanlarının da Bakanına, Milli Eğitim Müdürüne, öğrencilerine sahip çıkması, doğruda buluşması çok önemlidir eğer geleceğimizden şikayetçi olmak istemiyorsak öğrencilerimizi geleceğin teminatı olarak iyi yetiştirmek bu milletin bir ferdi olduklarını iyi kavratmak bütün öğretmenlerin görevleri içindedir. Bu çalışmalara velilerimizin de yardımcı olmaları başarıyı artıracaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum