Bahattin Demiray

Bahattin Demiray

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni yıl bereket sağlık getirsin

A+A-

Alışılagelen yılbaşı gecelerinin etkisinde kalınarak hindi tüketimine, çam kesimine, Noel Baba efsanesine, içkiye, uyuşturucuya, her türlü oyuna, lüks ve çılgınca eğlenceye, yapılan reklamlarla davetiye çıkarmak, örf ve adetlerimiz bir yana, millî birlik, beraberlik ve ülke menfaatine ters düşmektedir. Noel kutlamaları, kökeni itibariyle tamamıyla dinsel bir bayramdır. Bu bayramın ve bayramla ilgili olarak yapılan âdet ve törenlerin Müslümanlarca benimsenip uygulanması ise dinsel ve kültürel bir yozlaşma olarak görülmeli; böylesi bir tutumun, kendi değerlerimizden uzaklaşma ve başkalaşma sürecini hızlandırdığı, halkımıza - ülkemize yönelik Hıristiyan misyonerliği için de oldukça elverişli bir durum oluşturacağı bilinmelidir.

Acı, üzüntü, geçimsizlik ve hastalık gibi problemlerle yüz yüze geldiğinde çıkış yolu için yalvarır dururuz. Zamanın, ibadetin, itaatin, sağlığın ve huzurun değerini dilinden düşürmez. Fakat rahatlığa kavuştuğunda ise, olup bitenleri çabucak unutuverir. Zevk ve eğlenceye dalarız. Hayır işleyebileceği gibi yaşamında hata ve yanlışlıklar da yapabilinir. Önemli olan

Yılbaşı dolayısıyla yapılan dinî âyine katılan (Hristiyanlarla beraber bu toplu ibâdeti yapan) Müslümanlar en azından haram (büyük günah) işlemiş olurlar. Kutlamaları dinsel ve kültürel değerlerimize aykırı birtakım âdet ve geleneklerle birlikte düzenlemek, kutlamalar esnasında kamuoyunu rahatsız edici ya da dinimizin emir ve yasaklarına, genel ahlâka ve toplumsal kurallara aykırı davranışlarda bulunmak kesinlikle doğru değildir. Aynı hafta içinde Noel yortusu dolayısıyla çam ağaçları kesilip cadde, balkon ve evler süslendirilip ışıklandırılmaktadır. Bilindiği gibi ağaçların bizlere sağladığı faydalarını iyi düşünmeli, yaşamımız için oksijen, erozyon deprem, canlılara yuva, ultraviyole ışınlarını önleme, havayı temizleme özellikleri vardır. Bu durumda da her zaman ki gibi, GREENPEACE ve TEMA gibi çevreci yasal kuruluşlar görevlerinin bilinci içinde gereken çalışmaları yapmalı. İnsanın organizeli bir biçimde hata ve yanlışlıklarda ısrar etmemesi, özellikle öncü ve kötü örnek olmaktan kaçınmasıdır.

Bir yıl, insan ve millet hayatında önemli bir zaman dilimidir. Böyle bir mutluluğu yaşamış olmak Allah'ın bize bir lütfudur. Yeni bir yılı idrak etmenin sevinç ve heyecanı da makul ölçüler içinde kabul edilebilir. Aşırılığın da ötesine geçerek, iki yılı birbirine bağlayan bu zaman köprüsünde cinnet geçirmişçesine işlenen yanlışlara, hatalara ve yapılan lüks harcamalara anlam vermek mümkün değildir. Aşırılıklar ve hurafelerle dolu bu tür kutlamalar Hıristiyanlarca dünya gündemine propagandalarıyla dayattıkları bir gerçektir.

Yılbaşı gecesini farklı muamele etmemeli, her gece ne yapılıyorsa onları yapmalı Tebrik kartı da, yeni yıl için uygun, Noel için ise uygun değildir. Dinimizin mübarek olarak bildirmediği bir güne özel muamele etmek, ayet ve hadis ışığında bakmak gerekir.

"Tekasur-8 -Sonra o gün, verilen her nimetten sorguya çekileceksiniz" ahirette kendisinden hesap sorulacak olan nimet, insanın dünyada iken zevk aldığı bütün nimetlerdir. Kesilen çamlar ve içilen içkiler, oynanan oyunlardan dolayı ahirette hesabımızı da düşünmek olmalıdır.

Bir yılı geride bırakıp yeni bir yılın eşiğine gelmiş, olmayı şükür boyutunda düşünmeli, bir yıla nasıl girersen öyle olur değil, sorumlulukların bilincinde yeni yıla girmeyi hedeflemek olmalıdır. Dört şey geri dönmez; "atılan ok, harcanan para, ele geçen fırsat ve geçen zaman" Hz. Ömer (r.a.) "Dünya her an bizden uzaklaşmakta, ahiret de yaklaşmaktadır. Bunlardan her ikisini de tercih edenler vardır. Siz ahireti tercih edenlerden olun, dünyayı tercih edenlerden olmayın. Zira bugün çalışma var, hesap yok, yarın ise hesap var, çalışma yok." Hz. Ali (r.a). "Dünya üç gündür. Dün, bugün, yarın." Abdulkadir Geylani.," Fenalıkların en büyüğü vakti boşa geçirmektir." İmamı Azam hazretleri, ömür sermayemizdeki zamanın önemini bildiriyorlar. 2021 yılı içinde, günlerimizin yüce Rabbimizin rızasına uygun, hayırlı, bereketli, güzel ve ahireti hak kazanacak amellerle geçmesi dileği ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.