Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yerel gazetelerin gücü

A+A-

Yerel gazeteler çıktığı şehirlerin sesidir, soluğudur ve nefesidir. Çünkü yerel gazete dediğin zaman oranın eli, koludur. Yani yerel gazeteler ulusal gazetelere benzemez ve benzememeli de. Çünkü ulusal gazeteler şehirlerin, ilçelerin sorunlarına çok yakın değiller ve yerel gazetelerde çalışan muhabirler kadar olayı yakından takip edemiyorlar.

36 Yıllık tecrübesiyle Ankara’nın birçok sorununu gündeme getiren ve bunların çözümünde rol oynayan gazeteniz Anadolu yine bir habercilik başarısına imza atarak farkını ortaya koydu. Yaptığımız park ve havuz haberi büyük ses getirdi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi hemen harekete geçerek gerekli çalışmayı başlattı.

Biliyorsunuz 31 Mart Yerel Seçimleri geride kaldı ve birçok belediye başkanı koltuğunu daha iyi hizmet gelsin diyerek devredip makamından ayrıldı. Bazıları işe hızlı başladı ve hemen çalışmaya koyuldu. Hatta bazıları kazma kürek alarak işçisi ile el ele verip vatandaşa söz verdiği gibi kolları sıvadı.

Hatta bazıları çok israf oluyor diyerek makam araçlarını sattı veya garaja çekti. Birçok başkan işe bisikletle gidip gelmeye başladı ve örnek olmak adına bu uygulamayı başlattıklarını söylediler. Gayet te güzel yaptılar çünkü birçok Avrupa ülkesinde başkanlar işe özel olarak yapılan bisiklet yolunu kullanıp işe bisikletle gidip geliyor. Bizde de olması gerçekten güzel bir davranış diye düşünüyorum kendi adıma.

Anadolu Gazetesi olarak 28.06.2019 tarihinde bir haber yaptık “Ankara parkları dökülüyor havuzlar kokudan geçilmiyor” diye. Bunun üzerine bir hafta sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Ankaralıların sağlığı ve çevreye rahatsızlık verdiğinden dolayı havuzların ve parkların hemen bakıma alındığını ve gerekli çalışmaların başlatıldığına dair mail atarak olaya karşı ne kadar hassas olduğunu ortaya koydu.

Haber yapıp Ankaralıların sorunlarını dile getirdiğimiz için de bize teşekkür etmeyi unutmadılar haliyle. Bu mailin ardından başlatılan hummalı çalışma ile park temizlenmeye ve aksaklıkların giderilmeye başlandığını bize ilettiler ve bunu kanıtlamak için çalışan işçilerin resimlerini paylaşmayı unutmadılar. Gazetemiz adına teşekkür ediyorum çünkü bu bizim en asli görevimiz. Yaşadığımız şehrin sorunlarını dile getirmek, vatandaşın sıkıntısın belediyeye iletmek görevimiz.

Evet Ankara Büyükşehir Belediyesi çok tartışılan ve eski başkanlar tarafından sık sık dile getirilen parkların bakımsız, parkların çöplüğe döndü sitemleriyle ister istemez karşı karşıya kalıyor ve kalacakta. Çünkü eleştiri en doğal hak. Buna diyecek sözümüz yok fakat bu eleştirilere fırsat vermemek için de çok çalışmak ve bu eleştirileri yapanlara diyecek söz bırakmayacaksınız.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.