Ali Erbaş: Temsil iyi olursa takdim daha etkili olur

Ali Erbaş: Temsil iyi olursa takdim daha etkili olur

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Ankara Kocatepe Camii’nde 25 Haziran’da başlayacak olan Yaz Kur’an Kursları dolayısıyla düzenlen programda din görevlileri ile bir araya geldi.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Biz mahallemizin köyümüzün, ilçemizin, ilimizin örnek insanlarıyız. Herkes bizim hal ve hareketlerimize bakıyor. Yaz Kur’an kurslarında bizim çocuklarımıza hem eğitim olarak hem de davranış olarak en güzelini yapmamız gerekiyor. Temsil iyi olursa takdimde etkili olur” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Ankara Kocatepe Camii’nde 25 Haziran’da başlayacak olan Yaz Kur’an Kursları dolayısıyla düzenlen programda din görevlileri ile bir araya geldi. Programa, Ankara İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, il müftü yardımcıları, ilçe müftüleri ve Ankara’da görev yapan çok sayıda din görevlisi katıldı.

TARİHİ BİR GÜN

“Camide çocuk sesi, Vatanımın neşesi” sloganıyla 25 Haziran’da başlayacak olan Yaz Kur’an Kursları dolayısıyla Ankara İl Müftülüğünün düzenlediği programa katılan Erbaş, Kocatepe Camii’nin tarihi bir gün yaşadığını belirterek, “Başkentimizin 25 ilçesinin tüm görevlileri şuanda bir arada. Yan yana, omuz omuza birlikte rükû ettik, secde ettik. Bu muhteşem tabloyu bize yaşatan Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun” ifade etti. Erbaş, konuşmasının devamında, “Sizden hayra çağıran iyiliği emreden kötülükten men eden bir ümmet bulunsun” ayetini hatırlatarak, “İşte o ümmet karşımda şuanda Ankara’nın ilçelerini ve köylerini mezralarına varıncaya kadar din konusunda insanları aydınlatmakla görevli, mükellef manevi mimarlarımız burada şuanda. Sonunda ne vardır 'işte onlar kurtuluşa ereceklerdir.' Yeter ki bu ümmetin içerisinde yer alalım” ifadeleri kullandı.

BOŞA GEÇİRECEK BİR VAKTİMİZ YOK

Din görevlilerinin Hz. Muhammed'in (s.a.v) yapmış olduğu çalışmaları üzerinde emanet olarak taşıdıklarının altını çizen Erbaş, konuşmasının devamında şunları kaydetti, “Bizler görevimizi tamamladığımızda görev yaptığımız yerdeki insanlara dönüp de, 'yarın benim için görevi yaptığıma dair Rabbime şahitlik eder misiniz, görevimi hakkıyla yapabildin mi' diye sorduğumuzda, eğer muhatap kitlemiz, 'Allah razı olsun senden hocam vazifeni hakkıyla ifa ettin. Biz de senin için yarın Rabbimizin huzurunda şahitlik edeceğiz. Senin iyiliğine, seninle vazifeni yaptığına şahitlik edeceğiz' dedirtebilirsek işte o zaman ne mutlu bizlere, Allah böyle dedirtmeyi hepimize nasip etsin. Bunun için çalışmamız gerekiyor. Bunun için diyorum ki tembellik bize yaklaşamasın” dedi. Erbaş, insanların aydınlanmaya, doğru dini bilgiye ulaşma ihtiyaçları olduğunu vurgulayarak, "Bizler eğer öğrendiklerimizi insanlara öğretmezsek, doğru dini bilgi ile insanları donatmazsak insanlar hurafecilerden etkileniyor. Din istismarcılarından etkileniyor. Bunun için diyorum ki duracak vaktimiz yok. Boşa geçirecek vaktimiz yok” şeklinde konuştu.

TEMSİL İYİ OLURSA TAKDİMDE ETKİLİ OLUR

İhlas, samimiyet, aşk ve heyecanın din görevlisinin olmazsa olmaz özellikleri arasında yer aldığını belirten Erbaş, şunları söyledi, “Biz örnek insanlarız, mahallemizin köyümüzün, ilçemizin, ilimizin örnek insanlarıyız. Herkes bizim hal ve hareketlerimize bakıyor. Yaz Kur’an kurslarında bizim çocuklarımıza hem eğitim olarak hem de davranış olarak en güzelini yapmamız gerekiyor. Temsilimiz en güzel bir şekilde yapmamız gerekiyor. Çünkü temsil iyi olursa takdimde etkili olur.”

EVLERİNE GİDİLMELİ

Yaz Kur’an Kursları için çocukları beklemeden evlerine, ailelerine gidilmesi gerektiğini vurgulayan Erbaş, “O çocukların aileleriyle irtibata geçeceğiz. Beklemeyeceğiz, biz gideceğiz alıp getireceğiz. Şunu açık yüreklilikle söylemek isterim, sizlerin sayesinde bir çocuğumuzun bir gencimizin gönlüne Cami, Kur’an, Allah, Peygamber sevgisi düşürürseniz sizi ömür boyunca hep anacak. Sorulduğunda diyecek ki, ‘ben çocukken camiye gitmiştim. Yaz Kur'an Kursuna gitmiştim öyle güzel, öyle hal ve hareketiyle sevdiren, kolaylaştıran, nefret ettirmeyen bir hocam vardı ki, Allah ondan razı olsun. Ben bugün camiye geliyorsam vesilesi odur’ böyle anılmayı herkese Rabbim nasip eylesin” diye konuştu.

DİN İSTİSMARININ NELERE SEBEP OLDUĞUNU GÖRDÜK

Din istismarının 15 Temmuz’da nelere sebep olduğunu hatırlatan Başkan Erbaş, “O yüzden biz kapı kapı dolaşacağız. 15 Temmuz'da başımıza gelen bu bela din istismarı yüzden gelmedi mi, nasıl istismar ettiler. Yaz Kur'an kursunda çocukların sayısı ne kadar artarsa, nitelik olarak da onlara doğru dini bilgiyi aktarırsak millet olarak o kadar kazançlı olacağız. Din gönüllüleri olarak o kadar kazançlı olacağız. Rabbimizin huzurunda hesap verirken hesabı kolay vereceğiz” ifadelerini kullandı. İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.