Ankara’yı rahatlatacak proje

Ankara’yı rahatlatacak proje

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, beraberindeki heyetle “Ankara İçmesuyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi” kapsamında devam eden çalışmaları inceledi.

A+A-

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın beraberinde İçmesuyu Dairesi Başkanı Şadiye Yalçın, Atıksu Dairesi Başkanı Ahmet İhsan Ögün, Jeoteknik Hizmetler ve YAS Dairesi Başkanı Kemal Karakuş, DSİ Ankara 5. Bölge Müdürü Murat Alp ve Kontrollük teşkilatı ile birlikte “Ankara İçmesuyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi” kapsamında Işıklı Regülatöründe, Atıksu Kollektör hattında ve Türkiye’nin en uzun içmesuyu tüneli olan Gerede Tünelinde devam eden çalışmaları inceledi. İncelemelerinin ardından projenin saha çalışmasının koordine edildiği şantiyeye geçen Genel Müdür Aydın proje genelinde gelinen seviye hakkında kontrollük teşkilatından bilgi aldı.

dsi-muduru-2.jpg

İÇMESUYU TEMİNİ İÇİN DEV PROJELER İNŞA EDİLİYOR

İncelemelerinin ardından açıklamada bulunan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Ülkemizin içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacının yarısından fazlasının DSİ tarafından yapılan içmesuyu tesislerinden karşılandığının” altını çizen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “81 İlimiz için İçmesuyu Eylem Planı”nı hazırladık. Bu plan çerçevesinde şehirlerimizin ve ilçelerimizin 2040-2050-2071 yıllarına kadar olan içmesuyu meselesini çözüme kavuşturuyoruz” dedi.

BU PROJE ANKARA’YI ÇOK RAHATLATACAK

Aydın konuşmasının devamında şunları söyledi, “Bugün ekibimiz ile birlikte Başkent Ankara’yı İçmesuyu noktasında rahatlatacak Ankara İçme Suyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi kapsamında devam eden çalışmaları yerinde inceledik. Bilindiği üzere Başkente memba kalitesinde içme suyu sağlamak için Ankara İçmesuyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi uygulamaya konuldu. Gerede Tüneli ile enerji tüketmeden su Çamlıdere Barajı’na iletilecektir. Gerede Tünelinin tamamlanması ile Ankara ilinde yaklaşık 9 milyon nüfusun 2060 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacı karşılanacaktır. Temin edilen su ülkemizin en uzun içme suyu tüneli olacak su iletim tüneli aracılığıyla, Çamlıdere Barajı’na cazibeli olarak aktarılacaktır. Gerede Tüneli Türkiye’nin en uzun içme suyu tünelidir. Bu bakımdan Ankara için son derece önemli bir projedir” dedi. DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Son olarak bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Bakanımıza şükranlarımı sunuyor, emeği geçen bütün çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. 31.592 m uzunluğunda 4,5 m çapındaki tünel, Türkiye’nin en uzun içmesuyu tünelidir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.