ATO heyeti Roma’ya çıkarma yaptı

ATO heyeti Roma’ya çıkarma yaptı

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran başkanlığındaki heyet Roma'da çalışmalarına başladı.

A+A-

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran başkanlığındaki heyet Roma'da çalışmalarına başladı. THY’nin 60 yıl aradan sonra başlattığı Ankara-Roma direkt uçuşuyla Başkent’ten Roma’ya giden Ankara Ticaret Odası(ATO) heyeti, çalışmalarına başladı. ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran başkanlığında, Başkan Yardımcısı Temel Aktay, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M. Ülkü Karakuş ve meclis üyelerinden oluşan heyetin Roma’daki ilk ziyaretleri Türkiye Büyükelçiliği ile İtalyan Odalar Birliği Unioncamere oldu. Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli’yi ziyaretinde konuşan ATO Başkanı Baran, iki yıldır Ankara’dan yurtdışına direkt uçuşların artırılmasına yönelik çalışma yürüttüklerini anlatarak, direkt uçuşla Türk Hava Yolları ile Roma’ya gelmekten büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Baran, konuşmasında Ankara Ticaret Odası olarak Başkent’in ekonomik gelişimi için sürdürdükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ankara’nın sanayi ve ticaretin yanı sıra kongre, fuar turizmi ve yaşlı, medikal ve termal sağlık turizmiyle de tanınan bir şehir olmasına yönelik faaliyetler yürüttüklerini anlatan Baran, Başkent’in tüm alanlarda gelişimi için havayolunda aktarmasız ulaşımın önemli olduğuna dikkat çekti. Baran,  “Şehrimiz 280 milyar liralık bir Gayri Safi Yurt İçi hasıla üretiyor. Biz bu rakamı ihracat ve turizm gelirlerini artırarak yükseltmek istiyoruz” dedi.

YAŞLANAN AB NUFUSUNA ANKARA’DA SAĞLIK TURİZMİ

ATO Başkanı Baran başkanlığındaki heyetin ziyaretinde, Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli de İtalya ve Türkiye ilişkileri, İtalyan ekonomisi ve iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek için yapılabilecekler hakkında bilgi verdi. Ankara-Roma arasında başlatılan direkt uçuşların çok önemli olduğunu belirten Büyükelçi Esenli, Esenboğa’dan önemli destinasyonlara uçuşlar başlatılması için çalışmalar yapan Baran’a teşekkür etti. Esenli, “THY’nin Ankara Roma seferini kamuoyuna duyurmamız gerekiyor” dedi. Büyükelçi Esenli, özellikle sağlık turizminin gelişmesine yönelik çalışmaların çok yerinde olduğunu belirterek “Sağlık turizmi konusunda yaptığınız çalışmalar çok önemli. AB’nin nüfusu hızla yaşlanıyor. Zamanın öncesinde tedbir alıyor ve bu alanları geliştirme çalışıyorsunuz” diye konuştu.

ATO Başkanı Baran ve beraberindeki heyet daha sonra İtalya’nın Odalar Birliği olarak bilinen Unioncamere’nin Ulusal ve Uluslararası Girişim Projeleri Geliştirme Direktörü Domenico Mauiriello ile Milano Ticaret Odası Baş Stratejist Yöneticisi ve Promos Ajans Başkanı Federico Bega ile bir çalışma toplantısı gerçekleştirdi.  İtalya’nın odalar sisteminin mevcut durumu ile yeniden yapılanma süreci hakkında bilgi verilen toplantıda, Ankara Ticaret Odası ile yürütülecek ortak çalışmalar ele alındı.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.