Erdal: Kayıtdışı ucuz halı yıkayanlara itibar edilmemeli

Erdal: Kayıtdışı ucuz halı yıkayanlara itibar edilmemeli

Ankara Kuru Temizlemeciler, Çamaşırcılar ve Halı Yıkayıcıları Esnaf Odası Başkanı Muharrem Erdal, kayıtdışı çalışan halı yıkayıcılarının hem sektöre hem de tüketicilere çok büyük zarar verdiğini kaydetti

A+A-

Kuru temizlemede kayıtdışının yok denecek kadar az olduğunu dile getiren Oda Başkanı Erdal, durumun farklı olduğu halı yıkamada ise artan kayıtdışının hem sektöre zarar verdiğini hem de tüketicileri mağdur ettiğini ve bunun önüne geçmenin büyük önem taşıdığını kaydetti.

Ankara Kuru Temizlemeciler, Çamaşırcılar ve Halı Yıkayıcıları Esnaf Odası Başkanı Muharrem Erdal, kayıtdışı çalışan halı yıkayıcılarının hem sektöre hem de tüketicilere çok büyük zarar verdiğini belirterek, “Yüzlerce halı yıkamacı Ankara’nın çeşitli bölgelerinde kayıtdışı çalışıyor. Bunların hiçbirinin oda kaydı yok. Hangi şartlarda, hangi kimyasallarla halıları yıkadıklarını bilemiyoruz. Yanıltıcı sosyal medya ilanları ile insanları kandırıyorlar. Halı yıkama işini ucuza yapamazsınız. Kaliteli bir yıkama işleminin metre karesi 5 liranın üzerinde olması lazım. 2 liradan yıkıyorlar. Sektörde işini layıkıyla yapan esnafa da büyük zarar veriyorlar. Ucuz fiyatla hizmet veren yerlerin, kesinlikle kayıtdışı olduğu unutulmamalıdır.

SEZONLUK BİR İŞTİR

Kaliteyi ucuza sunduğunu iddia edenlere asla itibar edilmemelidir. Bilindiği üzere halı yıkama sezonluk bir iştir ve yaz aylarında işler yoğun olurken kış aylarında işler dörtte bir oranında düşer. Sosyal medya ilanları ve posta kutularına attıkları broşürlerle yaz aylarında müşteri arıyorlar. Arabayla topluyorlar, belli bir yerlere götürüp, yarım yamalak yıkatıp, getiriyorlar ya da getirmiyorlar. Sonra ara ki bunları bulasınız. Halılarınızı yıkattığınız yerin nasıl ve nerede olduğunu bilmeniz çok önemli. Kayıtdışı bir halı yıkama yeri, her hangi bir sorun halinde sorumluluk altına girmeyecektir. Zira bu tür firmaların herhangi bir resmi evrakı yoktur. Bu da halının, kaybolması, yırtılması, renklerinin solması ve benzeri birçok durumda müşteriye karşı sorumlu olma zorunluluklarını ortadan kaldırır." diye konuştu.

KURU TEMİZLEME İŞİ SAĞLIĞA ZARAR VERMEZ

Kuru temizlemede kullanılan kimyasal maddenin sağlığa zarar verme potansiyelinin olmadığını belirten Oda Başkanı Erdal, "Bizim meslekte merdiven altı kuru temizleme olmaz, bu uygun ve mümkün değildir. Kuru temizlemede 'kanserojen risk çok fazla' denir. Bu doğru değildir. Kuru temizlemede çok kimyasal kullanılmaz. Kuru temizleme işlemlerinde tek bir kimyasal; Perkloretilen kullanılır. Bu petrol ürünü kimyasal İngiliz - Alman ürünüdür ve bizde Avrupa standartlarında kullanılır. Birçok sektörde de bu kimyasal kullanılır. Bunun meslektaşlarımıza ve de tüketicilere sağlık açısından bir zararı yoktur." ifadelerini kullandı.

İKİSİ AYRI İŞLEMDİR

Kuru temizleme ile yıkama işleminin ayrı ayrı işlemler olduğunu hatırlatan Erdal, "Bizim sektörde kuru temizleme hizmeti ayrı, yıkama hizmeti ayrıdır. Yorgan, battaniye, perde, çamaşır, gömlek gibi türler sadece son teknoloji makinelerimizce ve doğru programlarla profesyonelce yıkanır ve kurutulur. Bunların dışında pantolon, ceket, takım elbise gibi eşyalar kuru temizleme olur. Yıkama ve kuru temizlemeyi karıştırmamak lazım” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.