Gençler çini sanatını öğreniyor

Gençler çini sanatını öğreniyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın maddi katkılarıyla Ankaralı gençler için düzenlenen ve tamamen ücretsiz olan Çini Kursu sona erdi.

A+A-

Kültür ve Turizm Bakanlığı Çini Sanatçısı ve Eğitmen Almula İdil Kılıç ve öğrencilerinin birbirinden özel çalışmalarını içeren Çini Sergisi Karum Alış Veriş Merkezi’nde ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

GELENEKSEL ELİŞİ SANATLARIMIZDAN

Gençler geleneksel el sanatlarımızın bir kolu olan çiniyi öğrenerek, yeteneklerini keşfediyor. Gençlere bu sanatın inceliklerini öğreten Kültür ve Turizm Bakanlığı Çini Sanatçısı ve Eğitmen Almula İdil Kılıç, “Derslerimize katılan arkadaşlara çini sanatının temeli olan desenleri çizebilmeleri için çizgi eğitimi veriyoruz. Çini kalemi ve fırçasıyla ‘Nüans’ adı verilen kalın ve ince çizgi geçişleri üzerinde alıştırmalar yapıyoruz. El ve nefes kontrolü çini sanatının vazgeçilmezidir. Burada gençler hem ellerini hem de nefesleri kontrol etmeyi öğrenecekler. Eğitimlerin son iki haftasında ise ürün çalışmalarına başlayacağız. Ardından öğrencilerimize anı olarak kalacak karoları geleneksel çini çizgileri ve renkleriyle donatacağız” dedi.

YENİ KURS AÇILACAK

Yaklaşık altı ay süren kursta bugüne kadar çiniden, mozaiğe kadar çok sayıda eğitim alan öğrenciler ortaya koydukları güzel çalışmaları ile büyük beğeni ve takdir topladılar. Çini Sanatçısı Almula İdil Kılıç, “Sona eren serginin ardından okulların yaz tatiline çıkmasını ardından yeni bir kursun daha açılacağı ifade ederek, bu kursa çiniye merak salan yeni arkadaşlarımızı bekliyorum” dedi.

Almula İdil Kılıç hakkında

1970 yılında Osmaniye'de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Osmaniye'de tamamladı. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Halk Oyunları ekibinde Türk halkoyunları hayatına başladı. Anadolu oyunlarının ardından Azerbaycan Kültür Derneği ve Kırım Kültür Derneğinde Azerbaycan ve Kırım Halk Oyunlarını öğrendi ve sahneledi. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdüren Modern Dans Topluluğu'nda Halkla İlişkiler Sorumlusu olarak görev yaptı.

2008 yılında Çini sanatı ile tanıştı. Çini çalışmalarına Feriha Esmer ve Çiğdem Değirmenci ile başladı. Kerim Keçecigil' den ders aldı. Son olarak Nazlı Pınar Yerin' den dersler aldı. 2009 ve 2010 yıllarında iki karma sergiye katıldı. Klasik çini çalışmalarının yanı sıra Türk Dünyası'nın çeşitli bölgelerinden geleneksel giysi, resim ve desenlerini çiniye aktaran sanatçı, ilk kişisel sergisi olan “Altay'dan Tuna'ya, Baykal'dan Ural'a” adlı Çini ve Seramik Boyama Sergisi'ni 5 Nisan 2012 'de TÜRKSOY'da açtı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Tataristan'ın Elabuga Şehrinde 1-6 Ağustos 2012 tarihleri arasında düzenlenen “Uluslararası Spasskaya El Sanatları Fuarı’na Türkiye'yi temsilen katılmıştır. 30 Ağustos-15 Eylül 2013 tarihleri arasında Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinliklerine “Altay'dan Tuna'ya, Baykal'dan Ural'a” isimli sergisi ile katıldı. 25 Nisan 2015 tarihinde Çanakkale Belediyesinin katkıları ile gerçekleştirilen dünya sanatçılarının 1000 eserinin yer aldığı 1000 petekten oluşan “Barış Petekleri” sergisine çini sanatını temsilen katıldı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan “Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcıları” listesine YB2017.0221 numara ile kayıtlı çini sanatçısı olan Almula İdil Kılıç, halen Ankara Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları BELMEK' te Çini Öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Evli olan sanatçının, Türkay Tuna ve Ural Kağan adında iki çocuğu bulunmaktadır.

cini-sanati-hakkinda.jpgcini-sanati-23.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.