Hatice Şehnaz Baykal, 20 yıldır Çini sanatını yaşatıyor

Hatice Şehnaz Baykal, 20 yıldır Çini sanatını yaşatıyor

Ulucanlar Cezaevi Sanat Sokağı'nda atölyesi bulunan Kültür Bakanlığı sanatçısı Hatice Şehnaz Baykal, 20 yıldır çini sanatıyla uğraşıyor.

A+A-

Ulucanlar Cezaevi Sanat Sokağı'nda atölyesi bulunan Kültür Bakanlığı sanatçısı Hatice Şehnaz Baykal, 20 yıldır çini sanatıyla uğraşıyor. Bugüne kadar birçok sergi ve workshoplar düzenleyen Baykal, tanınan birçok isimle de iş birliğinde bulunarak sanatını icra ediyor.

Çini sanatını atölyesinde yaşatan Kültür Bakanlığı sanatçısı Hatice Şehnaz Baykal, "Yeni nesle çiniyi aşılamak adına sanat elçisiyim de diyebilirim'' dedi. Ulucanlar Cezaevi Sanat Sokağı'nda atölyesi bulunan Kültür Bakanlığı sanatçısı Hatice Şehnaz Baykal, 20 yıldır çini sanatıyla uğraşıyor. Bugüne kadar birçok sergi ve workshoplar düzenleyen Baykal, tanınan birçok isimle de iş birliğinde bulunarak sanatını icra ediyor. Baykal, "Çiniye hobi olarak başlamıştım fakat çok sevdim. Artık bundan vazgeçemeyeceğimi düşündüğüm noktada eğitimini aldım ve eğitimini aldıktan sonra ilk kişisel sergimi 2008'de açarak bunu meslek edinmeye karar verdim'' ifadelerini kullandı.

ass.jpg

ÇOK EMEK VERDİM

Birçok çalışması olan ve sergiler açan Baykal, ''20 yıla yayılmış çok fazla emek var. Dergiydi, televizyondu, sergilerdi, eğitimdi, konferanstı, workshoplar gibi çalışmalarım var. Hala da devam ediyorum. Kişisel sergilerim dışında karma sergiler açıyorum. Karma sergilerin dışında eğitimler veriyorum, workshoplar yapıyorum. Dumlupınar Üniversitesinde workshop, konferans ve sergi açtım. Hacettepe Üniversitesinde öğretim görevliliği yaptım. Kendi atölyemde dersler veriyorum. Bunun dışında önümde 4-5 tane sergilerim var. Eskişehir, İstanbul, Ankara ve İzmir'de sergilerim var. Şu anda onlara hazırlık yapıyorum. Bu şekilde çalışmalarıma devam ediyorum" diye konuştu.

HER KONUYU ÇİNİYE UYARLAYABİLİRİM

''Çini sanatını icra ederken kimlerle çalıştınız?'' sorusu üzerine Baykal, ''Cumhurbaşkanının annesiyle kendisinin portresine çalıştım. Aziz Sancar, Putin'in özel temsilcisi Aleksandr Dugin ve eski Turizm Bakanı Güldal Akşit gibi isimlerle çalıştım. Bunların dışında Bursa Organize Sanayi Bölgesi'nde yurt dışından gelen misafirleri ağırlamak adına benim çinilerim takdim edildi. Ayrıca hotkütür de çalışıyorum atölyemde. Kişi sadece bende olsun dediği noktada çiniyi işliyorum. Konu söylüyor, ona göre çiniyi işliyorum. Her türlü konuyu çiniye uyarlayabiliyoruz'' şeklinde konuştu. Baykal, Kasım sonunda İstanbul Kadıköy Belediyesine ait karma sergisi olduğunu kaydederek, Eskişehir'de de kişisel sergisi olduğunu belirtti. Bunların yanında Ankara'da da sergilerinin olacağını vurgulayan Baykal, şu anda onların hazırlık aşamalarıyla uğraştığını dile getirdi. İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.