Lise Sıralarında İtfaiye Eğitimi

Lise Sıralarında İtfaiye Eğitimi

İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde itfaiyecilik alanında eğitim gören öğrenciler, derslerinin yanı sıra İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleriyle...

A+A-

İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde itfaiyecilik alanında eğitim gören öğrenciler, derslerinin yanı sıra İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleriyle birlikte yangınlar ve trafik kazalarına müdahale ediyor.
Uzman personeli, dünya standartlarındaki donanımı ve en üst seviyedeki görev bilinciyle Başkentliler’in güvenini kazanan Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, itfaiyecilik mesleğini seçen liseli gençlere de örgün eğitim veriyor. İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden 10. sınıfta “İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği” alanını seçen öğrenciler, Akköprü’deki İtfaiye Daire Başkanlığı’nda teorik ve uygulamalı derslere katılıyor. Eğitim merkezinde öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatına uygun olarak hazırlanan ders programı uygulanıyor. Müfredat gereği 10. sınıfta öğrenim gören öğrenciler haftada 10 ders, 11. sınıfta öğrenim gören öğrenciler 25 ders öğrenim görüyor. 12. sınıftaki öğrenciler de "stajyer öğrenci’ statüsünde bulunuyor. Bu yıl İtfaiye Daire Başkanlığı’nda 10. sınıfta 32, 11. sınıfta 24, 12. sınıfta da 15 öğrenci eğitim alıyor.
İtfaiye Daire Başkanlığı’ndaki Eğitim Galerisi’nde öğrencilere bir yandan kondisyon kazandırılırken, labirent eğitimiyle de meslekte karşılaşılması muhtemel zor koşulları tanıma fırsatı buluyorlar. Öğrenciler, Eğitim Galerisi’nde atletik yetenek, güç ve dayanıklılığı geliştirmeye yönelik koşu bandı, merdiven, kondisyon bisikleti ve ağırlık çalışmalarının yer aldığı kondisyon aletleriyle mesleki yapıya uygun hale geliyorlar. Labirentte ise öğrenciler, ısı ve dumanın değişik derecelerde ayarlanmasıyla oluşturulan yangın ortamında yangın kaynağının bulunması, mahsur kalanların kurtarılması gibi tatbikatlarla itfaiyeciliğin zor koşullarıyla yüzleşiyorlar. Tel örgülerle çevrilen, ayakta yürümenin mümkün olmadığı dehlizlerden oluşan labirent ortamında öğrenciler, yangın ortamına uygun kıyafetlerle teçhizatlı olarak uygun bir dehlizden diğerine sürünerek geçerek zor bir eğitimi gerçekleştiriyorlar.
Liseli itfaiyeci adayları, aldıkları teorik derslerin uygulanması için sahaya da iniyor. Sahada yangınla mücadele, enkaz altında arama kurtarma çalışması, yüksek binalara tırmanma, merdivenli araçla yangından yaralıların kurtarılması, trafik kazalarında araçta sıkışan yaralıların kurtarılması gibi birçok konuda gerçeğe uygun senaryoların oluşturulduğu tatbikatlarla mesleğin zorluklarını tanıyorlar.
Öğrencilerin tatbiki eğitimi, 2010- 2011 eğitim ve öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı arasında imzalanan protokolle başladı.


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.