Mahmut Arslan: Belediyelerde bir cadı avı başlatıldı

Mahmut Arslan: Belediyelerde bir cadı avı başlatıldı

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan tarafından HAK-İŞ Genel Merkezinde basın toplantısı düzenlendi.

A+A-

Toplantıya, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay, Genel Sekreterimiz Dr. Osman Yıldız, Genel Sekreter Yardımcımız Erdoğan Serdengeçti, konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın başkan ve yöneticileri ile çok sayıda basın mensubu katıldı. Genel Başkan Mahmut Arslan, seçim sonuçları ve işçiler üzerine etkileri ile 1 Mayıs ve kıdem tazminatı konularında değerlendirmelerde bulundu.

ÜYELERİMİZİN İSTİFAYA ZORLANMASINI KINIYORUZ

31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerin ülkemiz, emekçiler ve HAK-İŞ mensupları için hayırlı olmasını dileğinde bulunan Arslan, yerel seçimlere yüzde 84’ün üzerinde yüksek bir katılım olmasının milletimizin seçimlere güveni açısından önemli olduğunu söyledi. Seçimlerin ardından HAK-İŞ üyesi işçilere yönelik bir “cadı avı” başlatıldığını belirten Arslan, "31 Mart yerel seçimleri sonrasında üyelerimizin zorla ve baskıyla istifa ettirilmesini kınıyoruz" dedi. Arslan, “Biz milletin verdiği oylarla seçilen Belediye Başkanlarına saygı duyuyoruz. Belediye Başkanlarının da bizim saygı duyacağımız şekilde davranmalarını istiyoruz. Bizim isteğimiz çalışanların hakkını ve hukukunu korumaktır. Bu yüzden üyelerimize ve çalışanlarımıza yönelik yapılan baskıların bir an önce sona erdirilmesini istiyoruz. Bu hem CHP açısından hem Belediye Başkanları hem de Türkiye’nin geleceği açısından son derece önemlidir” şeklinde konuştu.

SEÇİM ÖNCESİ İŞÇİLERE VERİLEN TAAHHÜTLER TUTULSUN

Ana muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ve adaylarının seçim döneminde bütün seçmenlerin adayı olacaklarına dair taahhütlerini ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 16 milyon İstanbullunun Belediye Başkanı olacağı söylemini anımsatan Arslan, "Seçim sürecinde hiç kimsenin işiyle, aşıyla oynanmayacağından bahsedildi. Ancak bu ifadelerin tersine bazı uygulamalara şahit oluyoruz. Bazı belediye başkanlıklarının CHP tarafından kazanılmasından sonra karşılaştığımız tablo var.  Bu tablo bizi hem rahatsız ediyor, hem üzüyor hem de önümüzdeki süreçlerde daha derin ve daha içinden çıkılmaz sorunlara yol açacağından endişe ediyoruz" dedi. Bazı belediyelerde HAK-İŞ ve bağlı sendikalara yönelik operasyonu 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren başlatıldığına dikkat çeken Arslan, "Belediye başkanlarının isimleri kullanılarak bir kısım işgüzarların bu işin içine girmiş olması ve bazı belediye başkanlarının bunu bilmesine rağmen, uyarmamıza rağmen buna müdahale etmemeleri ve bu sürecin çok hızlı bir şekilde devam etmiş olması bizi endişelendiriyor ve üzüyor" dedi.

İŞÇİLERE YÖNELİK BİR OPERASYON HAZIRLIĞI MI VAR?

Genel Başkan Mahmut Arslan, yaşanan olumsuzlukların Antalya, Esenyurt, Küçükçekmece, Artvin, İzmir Menderes, Ödemiş, Zonguldak Ereğli ve Tarsus'ta yaşandığına dikkat çekerek, "Acaba işçilere yönelik bir operasyon hazırlığı mı var? Bu belediyelerde çalışan arkadaşlarımız taşerondan kadroya geçmelerinde büyük emek verdiğimiz arkadaşlarımızdır. Bir başka sendikadan istifa ederek bizim sendikamıza üye olmadılar. Biz sendikasız, taşeronda çalışan işçileri örgütledik ve bu arkadaşlarımızla birlikte mücadele ederek kadro hakkımızı elde ettik" şeklinde konuştu. Bunun en önemli örneğinin Küçükçekmece Belediyesi olduğunu, Küçükçekmece Belediyesinde üç dönemdir AK Parti olmasına rağmen DİSK'e bağlı Genel-İş sendikasının bulunduğunu ve HAK-İŞ’in bu belediyede sadece taşeron ve taşerondan kadroya geçen çalışanlara yönelik bir örgütlenme çalışması yürüttüğünü söyledi.

5 BİN 500 ÜYEMİZ SENDİKALARINDAN İSTİFA ETTİRİLDİ

Bugüne kadar başta Hizmet-İş başta olmak üzere, Öz Güven-sen ve Öz Taşıma-İş sendikalarımızdan toplam 5 bin 500 civarında işçinin istifa ettirilerek bir kısmının DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası'na, bir kısmının da Türk-İş'e bağlı Belediye-İş sendikasına ve diğer sendikalara üye yapıldığını söyleyen Arslan, "CHP’li ve HDP'li belediye başkanlıklarını buradan bir kez daha uyarmak istiyorum. Bütün belediye başkanları bizim ve çalışanlarımızın da belediye başkanıdır. Belediyelerimizde daha kaliteli hizmetin verilebilmesi için belediye başkanlarımızın yanlarındayız ve onlara destek olacağız. Onlardan isteğimiz işçilerin sendikal tercihlerinde taraf olmamalarıdır. Aksi taktirde HAK-İŞ ve bağlı sendikalar olarak baskıya maruz kalan üyelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz" dedi. Arslan, İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlarını da ziyaret ederek bu konuyu kendileriyle ayrıntılı bir şekilde konuşacaklarını belirtti.

BASKI VE TEHDİTLER DURDURULMAZSA İKİNCİ AŞAMAYA GEÇECEĞİZ

İşçilerin baskı ve tehditlerle istifa ettirilmesine karşı ellerinden gelen çaba ve gayreti göstereceklerini vurgulayan Arslan, “Kavgalar, baskılar, tehditler ve bir kısım belediye başkanlarının adına hareket eden insanlar durdurulmazsa ikinci aşamaya geçeceğiz. Bu konuda hazırlıklarımızı yapıyoruz. Başta Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmak, uluslararası sendikal hareketi bu konuda uyarmak ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bünyesinde bir kısım teftiş incelemesiyle bu baskıların ortadan kaldırılması gibi taleplerimizi gündeme taşıyacağız” açıklamasında bulundu.

HAKLARINIZ HAK-İŞ GÜVENCESİ ALTINDADIR

Yaşanan bütün olumsuzluklara ve baskılara rağmen üyelerinin halen belediyelerde HAK-İŞ ile beraber hareket etmelerinden memnuniyet duyduklarını dile getiren Arslan, “Bütün tehdit, baskı ve zorlamalara rağmen bizimle beraber yürüyen, HAK-İŞ istikametinden sapmayan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Önemli bir kararlılık örneği göstererek sendikalarımızda ve HAK-İŞ’te kalmaya devam ediyorlar. Onların her türlü hakları HAK-İŞ güvencesi altındadır. Onlara yapılacak her türlü yanlışa karşı HAK-İŞ olarak elimizden gelen katkı ve desteği vermeye devam edeceğiz. Bu konuda arkadaşlarımızın hem belediye başkanlarını, hem kamuoyunu bilgilendirerek bu yanlışlıktan vazgeçilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

BİZİ RAKİP GÖREN, YOK SAYAN BELEDİYE BAŞKANLARIYLA MÜCADELEDE KARARLIYIZ

31 Mart yerel seçimlerine gelene kadar seçim öncesinde birkaç küçük istisna dışında Konfederasyonumuza bağlı Hizmet-İş Sendikasının hiçbir CHP’li ve HDP’li belediyede yetkili olmadığını açıklayan Arslan, CHP ve HDP’li adayların seçimleri kazanmalarının hemen ardından ilk iş olarak işçilerin HAK-İŞ’ten istifa ettirerek başka sendikalara geçirilmek istendiğini söyledi. Arslan, “HAK-İŞ olarak iyi niyet taleplerimizi, müzakere edelim, masada olalım, birlikte çalışalım taleplerimizi karşılayan Belediye Başkanlarımızla çalışmaya hazırız. Bizi yok sayan, bizi kendilerine rakip gören belediye başkanlarıyla da sonuna kadar da mücadele etmeye kararlıyız.  Hukuki ve demokratik yolları kullanarak mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu hassasiyetlerimizin karşılık bulduğu yeni bir çalışma döneminin belediyelerimizde başlamasını temenni ediyorum. Umarım bu çağrılarımız karşılık bulur. Eğer karşılık bulmaz, baskılar devam ederse gereken bütün yolları deneyeceğimizin, demokratik süreçleri işleteceğimizin bilinmesini istiyorum” dedi.

hakis.jpg

KIDEM TAZMİNATINI GÜNDEME GETİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Konuşmasında kıdem tazminatı konusuna değinen Arslan, kıdem tazminatı konusunun açıklanan ekonomik reform paketi ile gündeme geldiğini, ancak şuana kadar herhangi bir taslak, tasarı ya da çalışmanın kendileri ile paylaşılmadığını, herhangi bir toplantı davetinin de bulunmadığını söyledi. Kıdem tazminatı konusunda öteden beri bazı sorunlar bulunduğunu, özellikle özel sektörde kıdem tazminatı hakkının alınamadığını belirten Arslan, “Kazanılmış hakların korunması şartıyla, varolan eksikliklerinin giderileceği ve herkesin kıdem tazminatı hakkını alabileceği bir modeli savunuyoruz. Bütün işçilerinin analarının ak sütü gibi helal olan kıdem tazminatı haklarının herkese verilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

1 MAYIS’TA URFADAYIZ

HAK-İŞ Konfederasyonu’nun 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü’nü kitlesel olarak her yıl farklı bir ilde kutladığını belirten Arslan, “HAK-İŞ Konfederasyonu olarak 2019 yılında 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü’nü Şanlıurfa’da MEMUR-SEN Konfederasyonu ile beraber kutlayacağız. Bu yılki 1 Mayıs temalarımız, vergilerin yüksekliği, işsizlik, kayıtdışı, enflasyon ve kıdem tazminatı konuları olacaktır” dedi.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.