Mogan sel kapanı taşkın riskini azalttı

Mogan sel kapanı taşkın riskini azalttı

DSİ Başkent Ankara ve ilçelerine yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

A+A-

Mogan sel kapanı taşkın riskini azalttı

HABER MERKEZİ

DSİ Başkent Ankara ve ilçelerine yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Ankara ile ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamakta. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Ankara da nasibini aldı.

ESTETİĞE ÖZEL ÖNEM VERİYORUZ

DSİ olarak yaptıkları ıslah çalışmaları ile tarım alanlarının ve yerleşim yerlerinin taşkın riskini azaltarak vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlandığını ifade eden DSİ Genel Müdürü Murat Acu, “Yaptığımız çalışmalar, aynı zamanda şehir merkezlerine, ilçelere de ayrı bir güzellik katıyor. Son yıllarda Sayın Bakanımızın da talimatıyla sırasıyla “estetiği, emniyeti ve ekonomiyi” ön plana çıkaran dere ıslahlarını hayata geçiriyoruz.

TAŞKINLARDAN KORUNUYOR

Diğer taraftan Ankara il merkezini ve Gölbaşı İlçesini taşkın zararlarından koruyan olan Mogan Sel Kapanında örnek bir çalışma olduğunun altını çizen Genel Müdür Acu, “Yapılan çalışma ile aşırı yağışlarla oluşan taşkın suları Mogan Sel kapanında sönümlenerek Mogan Gölüne derive edilmektedir” dedi. Mogan Sel Kapanının gövde yüksekliğinin 10 metre, Gövde dolgu hacminin ise 365 bin m3 olduğunu belirten Genel Müdür Acu, “Mogan Sel kapanından maksimum su seviyesi 991 kotuna göre 26 hm3’tür. Minimum hacmi 985 kotunda 1,9 hm3’dür. Tesisin görevini başarıyla yapmasıyla Başkent Ankara ve Gölbaşı İlçesinin taşkınlardan korunarak, vatandaşlarımızın can ve mal ve güvenliği emniyete alınmıştır” ifadelerine yer verdi. DSİ Genel Müdürü Murat A, “Son olarak bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.