Nallıhan’da Foto Safari heyecanı

Nallıhan’da Foto Safari heyecanı

Doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen ve 200’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapan Nallıhan Kuş Cenneti bu yıl 6’ncısı düzenlenecek olan “Foto Safari” ile fotoğrafçıları ağırlayacak.

A+A-

Fotoğrafa gönül verenler kuşların peşinden silahla değil fotoğraf makineleri ile koşacak. Foto Safarinin koordinatörlüğünü AK Parti Ankara Milletvekili ve Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan yapacak.

DENKLANŞÖRE BASACAKLAR

“Fotoğraf Avcıları Rastgele” sloganıyla yapılacak olan yarışmada avcılığın tetik yerine deklanşöre basılarak yapılmasının özendirilmesi ve teşvik edilmesi amaçlanıyor. Bu yıl altıncısı gerçekleştirilecek olan yarışma Başkent Ankara Meclisi Koordinatörlüğünde, Nallıhan Kaymakamlığı, Nallıhan Belediyesi, Nallıhan Vakfı katkıları ve Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün destekleri ile düzenliyor.

SAFARİYE BEKLİYORUZ

Nallıhan Kuş Cenneti’nin Ankara’ya en yakın önemli sulak alanlarından biri olduğunu belirten Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan, yaban hayatının korunması, nesli tükenen hayvan türlerinin gözetilmesi ve çevre bilincinin geliştirilmesi amacıyla Foto Safari’nin düzenlendiğini ve açılış töreninin 22 Haziran Cumartesi saat 10:00’da Nallıhan Kuş Cenneti Kuş Gözlem Merkezinde yapılacağını ve tüm doğa severleri foto safariye beklediklerini söyledi. Ceylan; eşsiz bir peyzaj güzelliği sunan Nallıhan Kuş Cennetinde başta balıkçıl türleri olmak üzere her türlü ötücü ve yırtıcı kuşlara, nesli tehlikede olan kara leylek gibi türlere rastlamanın mümkün olduğunu belirtti. Yarışmaya katılımın ücretsiz olduğunu aktaran Ceylan, iki gün sürecek yarışma sonrasında seçici kurul tarafından en iyi fotoğraflar seçilecek ve dereceye girenlere para ödülü verilecek” dedi. Yarışmaya katılmak isteyen fotoğrafçılar detaylı bilgileri www.fotosafari.org.tr adresinden öğrenebilirler.

BİNLERCE KUŞA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Ankara şehir merkezine 130 kilometre uzaklıkta tarihi ipek yolu üzerinde Sakarya Nehri havzasında bulunan ve 1993 yılında koruma altına alınan Nallıhan Kuş Cenneti, Nallıhan Davutoğlan köyü sınırları içinde yer alıyor. Bölge, geçiş yapan, kışlayan ve üreyen olmak üzere binlerce kuşa ev sahipliği yapıyor. Alan sulak, çamur düzlükleri, ağaçlık, bozkır ve kayalık alanları ile çok çeşitli ekosistemlere sahip olmasından dolayı farklı türlerin beslenip barınmasına imkân veriyor. 

surmanset2.jpg

SOYU TEHLİKEDELER

Soyu tehlike altında olan “Kara Leylek” Türkiye’de en çok Nallıhan Kuş Cennetinde görülüyor. Türkiye’deki 6 balıkçıl türün tamamı ile 10 tür yırtıcı kuş,5 tür baykuş,35 tür su kuşu, 80 tür ötücü kuş ve kara çaylak, leylek, gökkuzgun gibi türler bu bölgede yaşam sürüyor. Nesli tehlikede bulunan; küçük karabatak, kaya kartalı, bıldırcın kılavuzu, yaz ördeği, ulu doğan, peçeli baykuş, küçük kerkenez, akkuyruklu kartal, balık kartalı, kara akbaba ve gökdoğan da Nallıhan Kuş Cennetinde görülebilen türler.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.