Siteler OSB Elmadağ’da resmiyet kazandı

Siteler OSB Elmadağ’da resmiyet kazandı

Ankara Valiliği’nin Başkanlığını yürüttüğü Mobilyacılar OSB’ de tanıtım toplantısı yapıldı.

A+A-

Ankara Mobilyacılar Lakeciler Odası girişimleri ile Ankara Siteler Mobilyasının daha kaliteli alanlarda imal edilmesi ve uluslararası arenada Siteler Mobilyasının hakkettiği noktaya gelebilmesi için çalışmalarına başlanan Elmadağ Mobilyacılar İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Ankara'nın 12. OSB si ve ilk Mobilya ihtisas OSB’si olarak Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan onay alarak resmiyet kazandı.

RESMİYET KAZANDI

Ankara Valiliği’nin Başkanlığını yürüttüğü Mobilyacılar OSB’ de tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Ankara Vali Yardımcısı ve OSB Müteşebbis Heyet Başkanı Süleyman Hürrem Aksoy, Ankara Mobilyacılar Lakeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Siteler bölgesini yıllardan beri OSB statüsüne taşımak istemiş fakat bölgenin fiziki yapısından dolayı yasal olarak mümkün olmadığı görülmüştür. Bu sebeple 2015 yılında başlatılan çalışmalarla Elmadağ bölgesinde yer seçimi yapılmış ve 2017 Ekim ayında Elmadağ Mobilyacılar İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Ankara'nın 12. OSB si olarak Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından onay alarak resmiyet kazanmıştır.

BÜTÜN İMKANLARIMIZ SEFERBER EDİLECEK

Rekor denecek sürede OSB’nin resmiyet kazandığına değinen Vali Süleyman Hürrem Aksoy, Elmadağ Mobilyacılar İhtisas OSB (Siteler OSB) Bir ihtisas Osb olup sadece Mobilya ve tamamlayıcı sektörlerden oluşacaktır. Toplam 116 Hektar ve genişlemeye müsait alana sahip, OSB bölgesi Samsun Yolu kenarında 43 ilin güzergahı üzerindedir. Tamamlandığın da 100'ün üzerinde fabrika ve 4 bin civarında istihdam sağlayacağı düşünülen Mobilyacılar OSB’ nin 2019 yılında faaliyete geçeceği planlanmaktadır diyerek OSB hakkında bilgiler paylaştı. Ayrıca Ankara Valiliği Ankara’nın değeri olan Siteler mobilyasını dünya markası yapmak için tüm imkanları kullanacağını ve Valilik olarak gereken tüm yatırımların yapılacağının müjdesini verdi.

SİTELER ARTIK DÜNYA LİGİNDE OYNAYACAK

Konuya İlişkin olarak Ankara Mobilyacılar Lakeciler Odası ve Elmadağ İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Taklacı, “Siteler Mobilya markası yıllardan beri dünya çapında sağlamlığı ve kalitesi ile bilinen bir mobilya başkentidir. Siteler’de yetişen ustaların el işçilikleri ile dünyaya nam salmış olması ve katma değeri yüksek ürünler ürettiği bilinmektedir. Ankara'da kurulan ihtisas organize sanayi bölgesi (OSB), yaklaşık 4 bin kişiye istihdam sağlayacak” dedi.

ANKARA’YA YEPYENİ BİR SOLUK GETİRECEK

Bakanlığın OSB'lere yönelik çalışmalara hız verdiğine değinen Taklacı, OSB'ler ile az gelişmiş bölgelerde sanayiyi yaygınlaştırarak istihdam yaratmayı amaçladıklarını, sanayileşmenin dengeli dağılımıyla düzenli kentleşmenin de sağlanacağını söyledi. Elmadağ Mobilyacılar İhtisas OSB'nin, mobilya üretimi konusunda Türkiye'nin iddialı şehirlerinden Ankara'ya yeni bir soluk getireceğinin altını çizerek, 1960’Lar da kurulan Siteler dönemine göre Ortadoğu’nun en büyük Mobilya Sanayisi idi fakat, zamanla teknoloji ve şartlar değişti. Artık 3-5 katlı dikey binalarda üretim yapmak imkansız hale geldi, Yeni OSB ile yatay yapılara geçiş yapacağız, ayrıca OSB Statüsü kazanmış olacağız. Yani Siteler Mobilyası artık bir üst lig de oynayacak, OSB bittiğinde, AR-GE merkezi, sosyal donatı alanları, tasarım geliştirme merkezi, uluslararası ticaret danışmanlık merkezi, üretim merkezleri ile ekonomimize ve sektörümüze büyük katkı sağlayacak, bir proje hayata geçmiş olacak. Ayrıca yerli ve milliliğin öneminin arttığı şu günlerde, %90’ı yerli üretim olan ve katma değeri en yüksek sektörlerden olan mobilya sektörünün ülkemize kazandıracağı, ihracat geliri çok önemli” dedi.

KURUCU ORTAKLAR

Bölgenin kurucu ortakları; %18 katılım payı ve 3 üyeyle Ankara Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, %13 katılım payı ve 2 üyeyle Elmadağ Belediyesi, %6 katılım payı ve 1 üyeyle Ankara Sanayi Odası, %63 katılım payı ve 9 üyeyle Ankara Siteler Mobilyacılar Derneği’n den oluştuğu söylendi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum