Şükrü Orhan: Ruhsatsız işletmede düğün yapmayın

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Orhan, yeni evlenecek çiftlere ve ailelerine “Düğün Salonu Ruhsatı” olmayan işletmelerle sözleşme yapmayın tavsiyesinde bulundu

Şükrü Orhan: Ruhsatsız işletmede düğün yapmayın
Yayınlanma:
Güncelleme:

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Orhan, ruhsatında kafe, restoran, kır kahvesi, çay bahçesi yazan işletmelerde düğün yapıldığını belirterek, yeni evlenecek çiftlere ve ailelerine “Düğün Salonu Ruhsatı” olmayan işletmelerle sözleşme yapmayın tavsiyesinde bulundu.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Orhan, sektörde haksız rekabetin had safhada olduğunu belirterek, düğün salonu sahiplerinin en büyük sorunun gelişi güzel her ortamda ve uygunsuz yerlerde düğün yapılması olduğunu dile getirdi. Düğün yapacaklara, sektöre hizmet veren düğün salonlarını tercih etmeleri tavsiyesinde bulunan Oda Başkanı Orhan, “Düğünler kanun mevzuatına uygun yerlerde yapılmalıdır. Bazı şahıslar restoran, çay bahçesi veya kafe işletiyor ve buralarda aynı zamanda düğün hizmeti de vermektedir. Her işletme kendi işini yapmalıdır” dedi. Katma Değer Vergisi (KDV) nedeniyle sektörde ciddi sıkıntılar yaşadıklarını vurgulayan Oda Başkanı Orhan, düğün salonlarının yüzde 8 olan KDV oranının düğün salonlarının içkili kafe, restoran ve eğlence merkezleri ile aynı kategoriye sokularak yüzde 18 gibi haksız bir vergi oranına tabi tutulduğunu belirterek bu durumun dengelenmesi gerektiğini söyledi.

SOKAKTAKİ DÜĞÜNLER ÇOK RAHATSIZ EDİYOR

Gürültü kirliliği yaratan sokak düğünleri konusunda konuşan Oda Başkanı Orhan, şöyle devam etti: "Başkentimizde hemen her semtte hafta sonu bazı yollar ve alanlar trafiğe kapatılıyor. Plastik masa, sandalye vb. yollara yerleştiriliyor. Düğünlerde kullanılan havai fişekler, davul, zurna, müzik sesi başkalarını rahatsız ederek, gürültü kirliliğine neden oluyor. Birilerinin eğlencesi aynı zamanda birileri için eziyete dönüşüyor. Evlerinde hastaları, küçük çocukları ve cenazeleri olan vatandaşlarımız sokak düğünleri sebebiyle mağdur olurken bu da yetmiyormuş gibi havaya sıkılan maganda kurşunları da ölüm tehlikesi saçmaya devam ediyor. Evlenmek, düğün yapmak ve hep birlikte bunu kutlamak çok güzel ama başkalarına rahatsızlık vermeden, zarar vermeden kentte yaşadıklarını unutmadan vatandaşlarımızın düğünlerini düğün salonlarında daha uygun fiyata daha iyi hizmet alarak ve tehlike yaşamadan yapmalarını ve bu konuda daha duyarlı olunmasını bekliyoruz” dedi. Düğün salonu ruhsatı olmayan işletmelere itibar edilmemesi tavsiyesinde bulunan Orhan, vatandaşların daha sağlıklı hizmet almaları ve haksız rekabeti önleme adına belediyeler ve emniyet güçleri ile birlikte ortak hareketle denetimlerin devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak:İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.