Tarhan: Trafikte tüm araçlar aynı haklara sahiptir

Tarhan: Trafikte tüm araçlar aynı haklara sahiptir

Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Tarhan, "Trafikte sürücülerin, bisiklet binicilerine saygı duyması, onların da trafikte haklarının olduğunu kabul etmesi çok önemli." dedi.

A+A-

Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Tarhan, "Trafikte sürücülerin, bisiklet binicilerine saygı duyması, onların da trafikte haklarının olduğunu kabul etmesi çok önemli." dedi.

Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Tarhan,  okulların tatil olması nedeni ile ilçedeki bisiklet kullanımının artmasından dolayı araç kullanan sürücülerin trafikte azami dikkatli olmaları ve bisiklet binicilerine gereken saygının gösterilmesi konusuna dikkat çekti.             

Trafikte tüm sürücülerin, bisiklet binicilerine saygı duyması gerektiğini dile getiren Oda Başkanı Tarhan, "Unutmayalım ki trafikte araçlar bir bütündür ve kamyon, otobüs, minibüs ve taksi kadar, motosiklet ve bisiklet de trafikte aynı haklara sahiptir. Bu nedenle trafikte seyreden bisiklet ve motosikletlere azami özen gösterelim. Ayrıca okulların tatil olması ve yaz sezonunun başlamasından dolayı çocuklarımız bisikletle trafiğe çıkmaktadır. Öncelikle anne babaların bisiklet kullanan çocuklarımıza  trafikte dikkatli bisiklet kullanmaları için uyarılarda bulunarak, kısa bir sürüş olsa dahi kasksız bisiklete binmemelerini sağlamalıdırlar. Sürücülerimizin de trafikteki bisiklet ve motosikletli sürücülere saygılı olmaları gerekmektedir." dedi.

Oda Başkanı Tarhan, bisiklet için sürüş güvenliği ve sürüş kurallarını da maddeler halinde şu şekilde aktardı: "Kısa bir sürüş dahi olsa mutlaka kask kullanılmalıdır. Kask uygun şekilde kullanılmıyorsa koruyuculuğu olmayabilir. Trafik kurallarına uyulmalı, bisiklet trafik kuralları bilinmelidir. Trafiği düzenleyen kurallar bisiklet için de geçerlidir. Ayrıca karayolları kanununun bisiklet ile ilgili maddeleri de iyi bilinmelidir. Trafikte sürüş tek sıra halinde olmalı ve yeterli takip mesafesi bırakılmalıdır. Trafikte iki bisiklet yan yana seyrettiğinde soldaki bisikletli için büyük riskler doğabilir. Dahası arkadan gelen bir başka bisikletlinin geçmesi çok daha büyük bir risk yaratır. Bu nedenle trafikte zorunlu olmadıkça asla ikinci sıra oluşturulmamalıdır. Ani fren ve yön değiştirme gibi durumların yaratacağı kaza riskinden kaçınmak için öndeki bisiklet en az bir bisiklet boyu aralıklı takip edilmeli. Motorlu araçları takip ederken 'fren mesafesi + durma mesafesi' için uygun takip mesafesi bırakılmalıdır. Motorlu araçların fren ve durma mesafesi bisiklete göre çok kısadır. Bisikletlinin yakından takip ettiği motorlu araçlar ile aynı mesafede durması imkansızdır. Kavşaklarda ve yol kesişmelerinde mutlaka durulmalıdır. Kavşaklar ve yol kesişmeleri bisikletliler için en büyük trafik tehditleridir. Beklenmedik bir motorlu araç hızla çıkabilir. Dahası trafik ışıklarıyla düzenlenmiş bir kavşak bile olsa ayrıca yolun güvenli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Işıklara uymayan bir araç bisikletli için yaşamsal riskler yaratabilir. Dönüşlerde 'yavaşla, yolu gör ve el ile dönüş yönünü göster' kuralı uygulanmalıdır. Dönüşlerde yolun her iki yanını da açıkça görebilecek kadar yavaşlamalı, dönüş yapılacak yolun güvenli olduğu açıkça görüldükten sonra ilerlenmelidir. Dönüş yapılacak yön yeterli bir süre önce arkadan gelen araçlar için el ile işaret edilmelidir. Hava karardığında reflektörlü giysiler ile ön ve arka ışıklar kullanılmalıdır. Bisiklet ışıklarının yolu görmekten daha çok yolda görünmek için olduğu unutulmamalıdır. Arızalanma ihtimaline karşı mümkünse iki arka ışık kullanılmalıdır. Reflektörlü giysiler ya da bisiklet sürücüsünün üzerinde ve kaskında da ışık bulunması bisikletten ayrılan sürücü için koruyucu olacaktır. Duran araçların yanından geçerken her an kapının açılabileceği bilinmeli, yavaşlamalı ve uzağından geçilmelidir. Durakta duran otobüslerin sağından geçilmemelidir. Sürücünün yeni bindiği araçların, aynaya bakmadan, dikkatsizce sola çıkış yapabileceği bilinmeli, dikkatli olunmalıdır." 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.