Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yerli Malı Haftası

A+A-

Bir Yerli Malı Haftası daha geride kalırken ne yazık ki okullarımızda minik öğrenciler dışında bu haftadan ne haberi olan ne de haftanın farkında olan. Bu haftanın amacı nedir diye sorarsanız halkı yerli malı kullandırmaya özendirmek, israfla mücadele etmek ve tutumlu bir yaşamı benimsemek.

Ülkemizde 12-18 Aralık tarihleri Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası, yani hepimizin bildiği adıyla Yerli Malı Haftası kutlanmakta, yerli malı tüketiminin önemi vurgulanmakta ve anlatılmaktadır. Daha ziyade bu hafta okullarımızda öğrencilerimiz tarafından kutlanıyor ve kutlanmaya çalışılıyor. Onun dışında pek farkında değiliz ne yazık ki.

Yerli malı haftası gibi bir haftanın oluşması, 1. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik krizin ardından yabancı ülkelere olan para akışının önüne geçilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amacıyla düşünülmüştür.

Mustafa Kemal Atatürk başkanlığında, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplanmış ve bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararı alınmıştır. 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlanmaya başlamış, 1983 yılında da adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirilmiştir.

Yerli malı kullanmak, ülkemiz ekonomisinin gelişmesi açısından çok önemlidir. Üreticinin de tüketicinin menfaatine olan bir durumdur. Ülkemiz hem doğal, kaynakları, hem çeşitli iklim tipleri, çok büyük zenginlikleri içinde barındırır.

Ülkemizde tarım ürünleri çok çeşitlilik göstermektedir. Sanayi de de oldukça hızlı bir gelişim söz konusudur. Bizlerin bu tür tercihlerimizde yerli ürünleri tercih etmesi hem ekonomimizin gelişmesinde, hem de ülkemizin kalkınmasında çok büyük faydalar sağlayacaktır.

Devletimizde yerli üreticiyi desteklemekte, üretim için katkılar sağlamaktadır. Hem kendi ülkemizde, hem dünya pazarlarında ürünlerimizin pazarlanması, geliştirilmesi, tanıtılması, dünya piyasaları ile rekabet edebilecek duruma getirilmesi ülkemize çok büyük katkılar sağlayacaktır.

Yerli malı haftası, ayrıca okullarda öğrencilere tutumlu olmanın ve yerli malı kullanmanın önemine dikkat çekmek için kutlanan özel haftadır. Öğretmenler yerli malı haftasında öğrencilerle düzenlediği çeşitli etkinliklerle bilinçli tüketicinin nasıl olması konusunda bilgiler verir. Öğrenciler evlerinden getirdikleri yiyecekleri sınıfta arkadaşlarıyla paylaşıp piknik havasında geçirirler. Yerli malı kullanmak ile ilgili şiirler okunur atasözleri söylenir.

Tutumlu olmak, ulusal bir görevdir. Çünkü dünyamızdaki kaynakları hızla tüketiyoruz ve dünyayı yaşanmaz bir hale getiriyoruz. Bu anlamda daha çok tasarruf ve daha çok tutumlu olmamız kaçınılmaz hale gelmiştir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.