Enver Baltaş

Enver Baltaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yunanistan

A+A-

Yunanistan’a F-35 de verirler Rafale Jet te verirler. Amaç Yunanistan ile Türkiye’yi savaştırmak değil. Amaç Yunanistan'ı kaz gibi yolmak. ABD veya Avrupa birliğinin Türkiye ile Yunanistan’ı gerçekten savaştırma gibi bir derdi olsaydı ellerindeki silahları Yunanistan’a hibe ederler yada ödünç verirlerdi. Hatta daha ölümcül seyir füzelerini hatta atom bombalarını caydırıcılık için Yunan a verirlerdi.

Adamlar Türkiye ile savaşsalar Türkiye’yi komple Rusya-Çin safına kaptıracaklarını biliyorlar. Öyle bir olasılıkta işin içine mecburen Rusya ve Çin de girer. Bildiğin 3. dünya savaşı olur. Böyle bir savaş bütün dünya ya çok pahalıya patlar. Kimsenin böyle bir derdi yok. Adamlar Türkiye’nin elinden Doğu Akdeniz’i Kıbrıs’ı, Suriye’nin kuzeyini Ege’yi ve Türkiye’nin doğusunu almanın derdindeler.

15 Temmuz darbesi bile totolarında patladı. Birde böyle iddia ettiğiniz gibi büyük bir savaş yaşanır ve sonlanırsa komple batı bloğunun karşısında yer alan bir Türkiye yaratmış olurlar ki bu Türkiye başlarına emin olun bir 50-60 yıl bela olacaktır. Adamların derdi bu değil. Pazu gösterip Türkiye’yi korkutup elindekini efor sarf etmeden almanın derdindeler. Bu kadar basit düşünmeyin. Cidden bende usandım bu konudan. Ne kadar yazarsam yazayım hiç bir şey söylenmemiş gibi temcit pilavı gibi konuyu ısıtıp ısıtıp getiriyorlar.

Yunanistan F-35 alsa bile bunun eğitimi alt yapısı vs. 2028’yi bulacaktır. O zamanlar ABD’nin başında Çin belası daha fazla hissedilecek. Bizim ile uğraşmaya vakitleri bile olmayacak.

Hem Yunanistan F-35 alınca bizim ile savaşıp yenecek değil. F-35’lerin nerede kullanacağına ABD karar verir. Yunan F-35 ile Türkiye ye saldırıp yenecek ise Yunanistan’ın arkasındaki ABD neyi bekliyor? Şu anda kendi F-35’lerini Yunan’a satmış gibi göstersin, Kendi pilotlarını da Yunan pilotu gibi gösterip Türkiye ye saldırır Türkiye’yi yensinler

Neden 2026-27’yi bekliyorlar? Madem dertleri Türkiye ile savaşıp kazanmak şu anda da bunu yapabilirler.

Demek ki dertleri bu değil. Arkadaşlar halen daha bunu anlamış değiller. Ya da biliyorlar da dertleri farklı. Bakın arkadaşlar Yunanistan’ın Türkiye ile savaşması Yunanistan’ın tek başına karar verebileceği bir konu değildir. Bir kere bunu anlamanız ona göre düşünmeniz lazım.

Bakın Hulusi Akar konuyu özetlemiş. ABD’nin amacı Yunanistan’ı Türkiye ye karşı savaştırmak olsaydı Yunanistan'a silah satmak yerine şu anda silaha boğar ABD’nin bütün imkanlarını Yunanistan’a sunar, Yunan’ı arkadan destekleyip Türkiye ye karşı savaştırırdı ki bunu yapması için önce Türkiye’yi NATO’dan atması lazım. Kimse de gıkını çıkarmazdı. Belki Rusya ve Çin, Türkiye’yi kendi saflarına çekmek için ses çıkarırdı ki zaten ABD’nin çekindiği şeylerden birisi de budur.

ABD’nin derdi Türkiye’yi kendi politikaları doğrultusunda yönlendirmek, başına bela etmek değil!

Yunanistan bu konuda sadece Amerika’nın elindeki bir koz ve korkutmadır. Yunanlılar bu satrançta kendilerini bir halt sanıyorlar. Ama günün sonunda ABD tarafından Türkiye’yi yola getirmek ve korkutmak için kullanılıyor. ABD bu arada Yunan ı gırtlağa kadar borçlandırarak Yunanistan da üsler kurarak Yunanistan ı bir bakıma Küçük Amerika haline getiriyor. Yunanistan yediği kazığı 7 ile 10 yıl içinde anlayacak ama iş işten geçmiş olacak…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları