Enver Baltaş

Enver Baltaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yunanistan neden kaşınır? ABD neyin peşinde?

A+A-

Çağlar boyu insanoğlu dünyaya hakim olma ve insanları sindirip hükümranlığını kabul ettirme savaşı vermektedir. Geçmiş tarihlerde sultan Süleyman, Babil krallığı ve Nemrut dünyaya hakimiyet sağlamayı başarabilmişler ve sonrasında büyük imparatorluklar kurulsa da tam hakimiyet mümkün olmamıştır.

Bugünün hakim gücü ne kadar ABD gözükse de hızlı gelişen dünya konjonktürleri ABD’ye tam hakimiyet şansı vermemektedir. ABD ayakta kalabilmek ve gücünü koruya bilmek için güçlenmeye başlayan ülkeleri mümkünse kendi içinden zayıflatmak (FETÖ, PKK, PYD) gibi terör örgütleriyle başaramamışsa vekalet ülkeler üzerinden savaş açarak saz arkadaşlarını da yanına alıp o ülkeyi zayıf düşürmek için tüm gayreti sarf etmektedir.

Bunun bariz örneği Ukrayna’dır. Peki şimdi bir tarafta terör örgütlerini silahlandırarak diğer taraftan Yunanistan’da üsler kurup yunanı kışkırtarak Türkiye’yi sıkıştırmasının amacı nedir? Türkiye son 10 senedir savunma sanayinde gösterdiği istikrarlı yükseliş ABD’yi rahatsız etmiş ve Türkiye’nin kontrolden çıkıp bir küresel güç olma yolundaki ilerleyişi kabul edilir seviyeyi aşmış durumdadır.

Ülke içerisinde yapılan onca hamlelere rağmen durdurulamamış her hamleyi boşa çıkarmayı başarmış ve çeşitli oluşumları da kurmaya öncülük etmeye başlamıştır. Örneğin Türk Birliği, İslam Ülkeleri Teşkilatı, Afrika açılımı gibi. Yani Türkiye zapt edilemez bir güç olma yolunda pervasızca ilerlemekte biraz daha frenlenemezse tamamen kontrolden çıkacağı düşünülerek vekalet ülke Yunanistan üzerinden bir savaşa zorlanarak gerekli müdahalenin zeminini hazırlamak istemektedir.

Bu çıkacak savaştaki ilk hedef Türkiye’nin savunma sanayini çökerterek itaatkar bir iktidar kurulup dizginleri yeniden ele almayı hedefleyen ABD içte de boş durmamakta dostlarıyla demokratik yollardan iktidarı değiştirme mücadelesi vermektedir. Bir taraftan terör maşalarıyla saldırmakta diğer taraftan ekonomik hamlelerle var gücüyle saldırmakta ve ülkenin milli hamlelerini itibarsızlaştırarak zayıf düşmesini yönünde elinden geleni yapmaktadır. Bu bilgiler ışığında bize düşen adı konmamış bu savaşta ülkemizin yanında yer alarak bu vampirlere fırsat vermemek olacaktır. Tüm ülkem insanlarının aklıselim düşünerek doğru karar vermeleri temennisiyle kalın sağlıcakla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları