Eyüp Kara

Eyüp Kara

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Z kuşağı

A+A-

Son günlerde bir Z kuşağı modasıdır gidiyor. Ne olduğunu anlayan inan yok, olduğunu da sanmıyor. Ne demek Z kuşağı, neyi kimi temsil ediyor o da belli değil.

Nedir bu Z kuşağı hiç merak ettiniz mi? Ya da araştırma gereği hissetiniz mi? Neye yarar, kime ne faydası var hiç sanmıyorum. Sadece Z kuşağı diye geçiştiriyoruz.

Z Kuşağı, özellikle yetişmekte olan yeni nesil için kullanılan tanımlayıcı isimdir. Belirli yaş aralığında doğan kişilerin özelliklerini ifade eden Z Kuşağı, bazı kriterlere göre tanımlanabilmektedir. Bilgiyi çok hızlı işleyebilmek gibi özelliklere sahip olan Z Kuşağı, belirli yaş aralığını kapsamaktadır.

Milletin diline pelesenk olan bu  Z Kuşağı 1995 ve sonrasında doğan kişileri temsil eder. Çeşitli kaynaklarda internet kuşağı, zeki kuşak, Google kuşağı, '.com' kuşağı olarak da adlandırılmaktadır.

Z kuşağının çalışma nitelikleri şu şekilde sıralanabilir; Yaratıcı ve işbirlikçi olmak, oldukça zor çevresel, sosyal ve ekonomik sorunları çözmek, kendi kendini yönlendirebilmek, grup çalışmasını rahatlıkla yapabilmek, bilgiyi çok hızlı işleyebilmek ve daha zeki olmak gibi bir sürü özellik sıralanıp gider.

Sıralanıp gider de bunun bize faydası nedir, ne işimize yarar bu Z kuşağı ona bakmak lazım. Sosyal medyada çok görmüşsünüzdür eline mikrofonu alıp sokağa çıkıp youtube’da kanal açıp üç kuruş kazanmak için gençleri seçen sözde kendine muhalif diyen kişiler bu Z kuşağı denilen kişileri bulup onlara soru soruyor.

Sordukları sorular genelde ekonomi çok kötü ne düşünüyorsun? Ülke elden gidiyor, yok memleket satıldı ne düşünüyorsun? Bunun gibi sorular sorulara bu genç çocukların verdikleri cevaplar bazen mantıklı geliyor fakat çoğunun söylediklerini toplasan bir incir çekirdeğini bile doldurmayacak kadar basit ve akıldan uzak.

Şöyle bakıyorum Z kuşağı dedikleri çocukların çoğu inanın kendinin farkında değil. Ne yaptığının farkında değil ve ne yapacağının da farkında değil. Sadece günü yaşamak ve anı kurtarmak için hayata gelmiş gibiler.

Çalışmayı maalesef sevmiyorlar, zorluğa gelmiyorlar ve en önemlisi ülke elden gitse umurlarında değil. Birçoğu ben Türkiye’den gideyim de neresi olursa olsun yeter ki gideyim diyor. Sanıyorlar ki gittikleri ülkede hayat bedava.

Gittikleri ülkelerde sefaletten sürünüyorlar, düşseler ellerinden tutup kaldıran bile olmuyor ne yazık ki. Avrupa, Avrupa diye milletin başının etini yiyorlar ama bilmiyorlar ki orada da hayat kolay değil. Orada devlet sana bedavadan para vermiyor, sağlık hizmeti bedava değil ama ben illa gideceğim diye kendilerini paralıyorlar.

Z kuşağının bir özelliği de ne yazık ki birçoğu hiç araştırma gereği duymuyor ve kulaktan dolma bilgilerle gününü gün ediyor. Kendilerine bir meşgale bulmuyorlar ve birçoğu okumuyor bile. Zaten çalışmayı geçtim hiçbiri çalışmayı sevmiyor.

Anne ve babadan olmadı dayıdan, amcadan ve haladan para alır iki hamburger yerim birde yanımda telefonum oldumu değmeyin keyfime. Bazen denk geliyor videolara bakıyorum bu gençlerin birçoğu şehadet getirmeyi, salavat getirmeyi bırakın bunları bir Fatiha bile okumayı bilmiyor dostlar varın gerisini siz düşünün.

İşte alın size nur topu gibi bir Z kuşağı güle güle kullanın. Ama unutmayın Z kuşağını poppohlayarak iyi yapmıyorsunuz ve sonları iyi değil bilesiniz…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.