Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Zafer Bayramımız kutlu olsun

A+A-

Bugün vatanımız ve milletimiz için büyük önem taşıyan ve gurur verici bir galibiyetle sonuçlanan 30 Ağustos Zafer bayramının yıldönümü.

Türk ordularının 26 Ağustos 1922 tarihinde, Türk Kurtuluş Savaşı esnasında taarruza geçerek, Yunan kuvvetlerine karşı genel bir saldırı başlatılarak,” Türk Milletine Zaferi ve Özgürlüğünü” geri getiren ve aynı zamanda Türk Kurtuluş Savaşının son ayağı olan, 30 Ağustos Büyük Taarruz Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının 96. yıl dönümünü kutluyoruz.

Bu zaferde büyük payı olan, Mustafa Kemal Paşa 4. kez Başkomutanlık yetkisini alarak, Savaşı kumanda etmiştir.

Dört bir yandan saldıran düşman kuvvetlerine karşı öncelikle Kütahya ele geçirilmiş, sonrasında Anadolu'daki Yunan birliklerinin yarısı imha veya esir edilmiş kalan Yunan birlikleri de üç grup halinde geri çekilmişlerdir.

Bu gelişme üzerine toplanan Mustafa Kemal Paşa, Fevzi Paşa ve İsmet Paşa, Yunan ordusunun kalan kısmının imha etmek için Türk ordusunun büyük kısmının İzmir istikametine yol almasını kararlaştırmıştır.

Alınan bu karar ile Mustafa Kemal Paşa, o tarihi emri vermiş ve “Ordular, İlk hedefiniz Akdeniz’dir İleri!” demiş 1 Eylül 1922 tarihinde Türk ordusunun Yunan ordusunu takip etme harekatı başlamıştır. Muharebelerden kaçan Yunan birlikleri İzmir’e kadar kovalanmış ve İzmir’de de denize dökülerek, Türk topraklarından atılmışlardır.

Birinci Dünya savaşının kaybedilmesi sonucunda memleketin yer yer işgal edilmeye başlanmasıyla çok acılı bir süreç yaşayan Türk halkı da vatanına ve özgürlüğüne de yeniden kavuşmuştur. O dönemi yaşayan dedelerimiz, ninelerimiz vatan için canlarını feda etmekten kaçınmamışlardır. Çünkü söz konusu vatandı ve onlar vatanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorlardı.

Olmasa da olurduk diyenlerin cahilliğine inat iyi ki olmuşsun Atam, İyi ki sen bu vatanın başına geçip, bu orduyu kumanda etmişsin, iyi ki bu ülkeyi, bu halkı kurtarmak için elinden geleni yapmışsın. Senin fikirlerin, ileri görüşlülüğün sayesinde bizler bu günleri gördük.

Olmasan da olurduk belki ama nasıl olurduk, Ata Demirer’in “Osmanlı Cumhuriyeti” filmi bunun en iyi örneğidir. Kendi vatanımızda sığıntı olduktan sonra, ne önemi vardı bu topraklarda yaşamanın.

Bize bu zaferi yaşattığınız için;

Teşekkürler Atam, teşekkürler Türk komutanları, teşekkürler Türk askeri ve Türk halkı.

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu olsun…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.