İlhami Şahin

İlhami Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

Zamanın tasarımı

A+A-

Gerek verdiğim eğitimler esnasında danışanlarımdan gerekse kişisel ilişkiler boyutunda gün geçtikçe artarak duyduğum ve neredeyse dilimize pelesenk olan “zamanın yok” söylemi dikkatimi çekmiş durumda. Neden bu kadar zamanım yok diye dillendirir olduk? Ortak saatin kabulünden günümüze her gün şahsi zaman hesaplarımıza 24 saat, 1440 dakika, 86,400 saniye yatmıyor mu? Peki neden konuştuğumuzda gerek biz gerekse karşımızdaki kişiler zamansızlıktan yakınmakta veya yakınmaktayız. Veya soruyu başka bir şekilde soracak olursak her gün şahsi zaman hesabımıza 30 saat, 1800 dakika, 108,000 saniye yatmış olsaydı “zaman kullanımı” konusunda şikayetlerimiz azalır mıydı?

Çağımız insanı hayatımızı kolaylaştıran araçların yaygınlığı konusunda çok şanşlı zamanda yaşamakla beraber, zamanı nasıl kullanması konusunda sorunlar, sıkıntılar yaşamaktadır. Peki bu sorunu nasıl çözebiliriz?

Zaman yönetimi tam olarak burada karşımıza çıkmaktadır. Zaman yönetiminin özüne baktığımızda “denge” kelimesi ile birlikte kullanıldığını görmekteyiz. Kendimize, iş hayatımıza, aile ve sosyal çevremize, hobilerimize planladığımız zamanda ve planladığımız ölçüde vakit ayırmak; zihinsel, fiziksel ve duygusal aktivite yapmak, kendimizi yönetmek ile birlikte kendimizi tanımak adına harekete geçmektir. Yaşamının içinde yapmak zorunda olduğun görevlere öncelik vermek zamanımızı dengeli ve yerinde kullanmak diğer şekliyle “önceliklerimiz” için planlı programlı hareket etmektir. Hayatın direksiyonunda yer alıp kontrolü elde tutmak gideceğimiz yönü ve yeri belirlemektir.

Zaman günümüzde bu kadar önemli ve değerli iken öncelikle zamanımızı nereye kullandığımızı, zaman hırsızlarını, zaman vampirlerini belirlemeliyiz. Ardından ikinci ve en önemli adım “amaçlarımız” diğer tabiriyle “önceliklerimizi” net olarak bilmemiz gerekir. Amaç aynı zamanda gitmek istediğimiz liman/yer, önceliklerimizin filtresi, bizim için en önemli ve yıldızlı aktiviteleri belirlemek, nelere sahip olmak istediğimizi bilmek kadar nelerden kurtulmak isteğimizi bilmektir. Eğer amacımızı belirleyemediysek veya amacımız net değilse bizlerin de zaman yönetimine ihtiyacımız yok demektir. Zaman yönetiminin ilk aşaması amaçlarımız ortaya koymak ve bu amaçlar doğrultusunda zamanı tasarlamaktır.

Bu aşamadan sonra sanırım asıl soru şurada karşımıza çıkıyor? Hayatınızın amacını, önceliklerini, misyonunu tam olarak belirleyemediysek ne yapmalıyız? Karanlığımı kabulleneceğiz yoksa karanlığa bir mum mu yakıp yönümüzü ve rotamızı mı bulacağız? Bu konuyu ikinci yazımızda detaylı olarak ele alacağım. Dengeli ve öncelikleriniz doğrultusunda bir yaşam dileği ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları