Selami Mutlu

Selami Mutlu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ZORA DAYALI BAĞIŞ OLMAZ!

A+A-

Devlet veren eldir alan el değil! Bağış gönül rızasıyla verilir, Vatandaş istediği miktarda parayı kendi rızası ile bağışını helal ederek verir. Kurumlara verilen talimatlar ve verdiğin bağışın makbuzunu da getir göster gibi zorlamalar, verileni bağış olmaktan çıkarır. Gözdağı verilerek alınan bağışlar Devletin ne denli ekonomik zorluklar karşısında olduğunu ve Devletin tedbirsiz ve geleceğe karşı hazırlıksız olduğunun da itirafı olur. Yerel yönetimler de Devletin denetiminde olan yasalarla korunan ve yasalar çerçevesinde bağış toplayabilirler. Bir yandan sadece ben bağış toplarım ama Tarikat çevrelerine de karışmam ve yasak getirmem demenin arkasında iyi niyet aranmaz.   

           Vaktiyle oluşturdukları paralel çalışmalarıyla ve ne istediler de vermedik diyenler bugün kendilerine yasayla ve Devlet denetimiyle iyi niyetle yapılmak istenen ve karşılaştığımız salgını gidermek gibi bir gayret içerisinde olan Büyükşehir belediyelerine yasak getirmeleri iyi niyetle bağdaşmaz. Bundan yine halkımız zarar görür. Yaşadığımız şu zor günlerde zaten ekonomimiz karaya oturmuşken, sen –ben kavgasına düşmek bundan siyasi çıkar beklemek affedilmez. Geçmiş uzunca yıllarınıza rağmen Devlet aklını kullanarak kendinize bilimi ve aklı rehber almadığınız için şu an ekonomimiz de var olan salgında da zorluklar yaşıyoruz.

        Sadece siyaset penceresinden bakarak kendi bekalarını ve varlıklarını sürdürmeye çalışanları bu toplum affetmeyecektir. Kendi vatandaşını düşünmek yerine Devletin gözdağı ile kurumlardan topladığı bizim vergilerimizden oluşan yardım paralarını kalkıp İspanya, İtalya, ABD gibi ülkelere yardım paketlerini göndermek te neyin nesi? Kendi vatandaşı zorda ve tıbbi malzeme zorluğu ile karşı karşıyayken böyle bir girişimde bulunmak en azından kendi halkını düşünmemektir. Vatandaşın vergilerinden oluşan yardım paketleri Devletin Bayrağı ile TC amblemi ile verilir şahıs ve makam yardımı gibi gösterilemez.

        Vatandaş ülkedeki salgın ve ekonomik zorluklarla mücadele ederken, Devletinin yanında ve onun denetiminde bağış toplayan Büyükşehir Belediyelerinin topladığı parayı yasaklarla bloke etmek akılla vicdanlarla ve hukukla da bağdaşmaz. Belediyelerin topladığı para zaten Devletin de Sayıştay’ın da denetimi altındadır. Belediyelere yapılan bağışın kısa zamanda sizin gözdağı vererek kurumlardan topladığınız paradan fazla olmasının nedeni de vaktiyle topladığınız bağış paraları olan 15 Temmuz Gazi ve Şehitlerine ve Deprem paralarının hala hesabının nereye gittiğinin belirlenmemiş olmasıdır. Devletin yasalarıyla hem korunan hem de denetlenen Belediyelerin iyi niyetle ve hiçbir zorlama yapmadan gönül rızasıyla topladığı bağış paraları salgında eve kapadığınız günü birlik çalışarak geçimini sağlayarak yaşamını sürdürenlere destek vermek içindir.

        Üstelik Belediyeler yasası 5393 sayılı kanun 15-59-18nci maddeleri ile toplayacakları bağışlar yasayla belirlenmiştir. Yasalar sadece kara kaplı kitaplarda dekor olsun diye yazılmamıştır. Bunu kabullenmemenin adı yasa tanımamaktır. Hemen bir kulp uydurup ‘’Devlet içinde Devlet olmaz’’ diyenler de Tarikatın topladığı yardımlar karşısın da suskun kalmamaları gerekir. Hepimiz aynı gemideyiz. Dilimiz-Dinimiz-Bayrağımız bir. Bu Devlet de benim bu Belediyeler de. Böyle zorlu bir salgınla halkımız var olma mücadelesi verirken neden bu inat? Siyasi varlık oluşturmaksa gaye, her canlı gibi partilerinde siyasi yaşam süreci vardır. Var olma korkusu ile yapılan yanlışlar ancak yaşam sürecinizi kısaltır. Uzatmaz ki !

          Böyle günlerde birlik beraberlik ruhuyla bir dayanışma oluşturmak gerekmiyor mu? Yoksa sizin için siyaset halkınızdan da öncelikli mi? Yoksa siz sadece benim doğrularım geçerlidir ne yaparsam ben yaparım her şeyi ben bilirim demenin peşinde olup ucubeye dönen tek adam yönetiminin varlığını mı sürdürmeye çalışıyorsunuz? Böyle bir düşüncenin peşindeyseniz vatandaşta gelecekte ona göre tercihte bulunacaktır. Bu salgın ülkelerde görüleceği gibi bizim ülkemizde de ekonomik ve siyasi tercih sonuçlarını da yaratacaktır. Bu süreç içerisinde gönlümüzde ve yüreğimiz de ayrı yeri olan Diyanet Kurumunu da kendi yanlışlarına ortak etme çabaları doğru karşılanmamıştır.

         Türkiye ekonomisi yıllar içerisinde biriken sorunlarını çözememiş olması nedeniyle karşılaştığı salgın karşısında hazırlıksız yakalanmıştır. Belediyelerin halka katkı sağlamak için açtığı bağış kampanyasına aynı gemide seyretmemiz nedeniyle Devletin de destek vermesi gerekirken engel oluşturmak yasak koymak anlaşılır gibi değildir. Siyasi kaygıları ve kavgaları bir yana bırakıp birlik ve dayanışma içerisinde olmak ülkeye yarar getirecektir. Artık ülkeyi kurtarmanın tek yolu vardır o da kendinden olmayanları da kucaklamanın yoludur. Zira biz hep birlikte Türkiye’yiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.