Deniz Zeyrek’ten bomba kıskançlık çıkışı! Erdoğan bunu neden yaptı?

Yazdığı yazılarla gündeme bomba gibi düşen Sözcü Yazarı Deniz Zeyrek, ABD Ankara Büyükelçisi Jeff Flake'in, CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tepkiyle karşılanmasının altında başka nedenler olabileceğini yazdı...

Deniz Zeyrek’ten bomba kıskançlık çıkışı! Erdoğan bunu neden yaptı?
Yayınlanma:

Yazdığı yazılarla gündeme bomba gibi düşen Sözcü Yazarı Deniz Zeyrek, ABD Ankara Büyükelçisi Jeff Flake'in, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından büyük tepkiyle karşılanmasının altında başka nedenler olabileceğini yazdı…

Deniz Zeyrek, bugünkü yazısında, "ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, 29 Mart 2023 günü CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmüştü. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bu görüşmeye çok sinirlenerek taraftarlarına şöyle seslenmişti: 'Amerika'ya bu seçimlerde bir ders vermemiz lazım. Joe Biden oradan konuşuyor, Biden'ın buradaki büyükelçisi ne yapıyor? Gidiyor bay bay Kemal'i ziyaret ediyor. Ayıptır, biraz kafanı çalıştır. Sen büyükelçisin. Senin buradaki muhatabın cumhurbaşkanıdır. Bizim kapılar kapandı ona, bir daha göremezsin. Niye? Haddini bileceksin. Büyükelçi olarak görevini bileceksin. Bir büyükelçi nasıl çalışır, bunu öğreneceksin. Bunu öğrenmediğin takdirde bu kapı öyle yol geçen hanı değil, giremezsin.'" hatırlatmasını yaptı.

KISKANÇLIK KOKAN SÖZLER

Bu sözleri "Kıskançlık kokan sözler" şeklinde yorumladığını anımsatan Zeyrek, diplomatik bir kaynağının kendisine Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın ABD ziyaretinin perde arkasına bakması gerektiğini söylediğini aktardı.

İLGİNÇ ŞEYLER ÖĞRENDİM

"Bir gazeteci böyle bir ipucu bulursa kayıtsız kalmaz. Önce o diplomatik kaynağımı sıkıştırdım. Sonra başkalarını. İlginç şeyler öğrendim." diyen Zeyrek, yazısını şöyle sürdürdü: İbrahim Kalın görüşmelerde ABD ile ilişkilere çok önem verdiklerini anlatıp durmuş. Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusunda Türkiye'nin NATO'nun genişlemesiyle ilgili “Açık Kapı” politikasına tam bağlı olduğunun altını çizmiş.

İBRAHİM KALIN ABD’DEN ELİ BOŞ DÖNDÜ

Kalın'ın en önemli mesajı ise “Hükümetimiz, sizinle çalışmaya devam etmeyi, stratejik ilişkileri farklı alanlarda da genişleterek derinleştirmeyi amaçlamaktadır” olmuş. ABD'li bir yetkili, ABD yönetiminin Kalın'ın verdiği mesajlardan “Erdoğan'ın 14 Mayıs seçimlerinden sonra iktidarda olursa İsveç'in NATO üyeliğini de onaylayacağı” sonucunu çıkardığını da aktardı. Kalın'ın bu mesajı ABD yönetimine 14 Mart'ta, yani seçimlerden iki ay önce verdiğine dikkatinizi çekmek isterim. Belli ki Kalın ABD'den eli boş döndü.

NEDENİ KISKANÇLIK DEĞİL

Hatta ABD o ziyaretten sonra Türkiye'ye “Rusya'yla ticaretini azalt. Nisan ve Mart ticaret rakamlarına baktığımızda Türkiye'nin Rusya'yla ticaretinin düştüğünü görmeyi umuyoruz” mesajı verdi. Bu parçaları da birleştirince kaynağıma hak verdim. Erdoğan'ın Büyükelçi Flake'in Kılıçdaroğlu ile görüşmesine bu kadar büyük tepki göstermesinin nedeni sadece kıskançlıkla açıklanamaz.
Belli ki Erdoğan ABD'den seçimler öncesinde destek istedi ve umduğunu bulamayınca da büyük hayal kırıklığı yaşadı ve ABD karşıtı tavrını ilk fırsatta kamuoyuna yansıttı. Kalın eli boş dönmese, Erdoğan böyle bir çıkış yapmayabilirdi" ifadelerini kullandı.

 Sorumlu Yazı İşleri Müdürü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.